Merchant Account

يك حساب بانكي است كه به فروشنده امكان مي‌دهد، هزينه‌ي مبادلات تجاري خود را از طريق كارت‌هاي اعتباري دريافت كند.

Acquiring Bank

بانكي كه Merchant Account  فروشنده در آن قرار دارد. اين بانك مبادلات كارت اعتباري اين فروشنده را انجام مي­دهد. گاهي به اين بانك Merchant Bank نيز گفته مي‌شود.

Independent Sales Organization(ISO)

ISO مثل يك شخص ثالث بين فروشنده و Acuiring Bank عمل مي‌كند. بسياري از فروشنده‌ها نمي‌توانند Merchant Account را به دست آورند. اين فروشنده‌ها براي مبادلاتي كه از طريق كارت اعتباري انجام خواهد شد، از اين شركت واسط استفاده مي‌كنند.

Interchange

تراكنشي كه بين Acuiring Bank و بانك صادر كننده كارت برقرار مي‌شود و وجوه را از كارت اعتباري به حساب فروشنده انتقال مي‌دهد.

Interchange fee

دستمزد عمليات انجام شده در تراكنش Interchange كه بانك صادر كننده كارت از Acuiring Bank دريافت مي‌كند. اين دستمزد به طور معمول به صورت درصدي از كل ميزان پولي است كه بايد انتقال يابد.

Merchant Discount

درصدي از فروش كه فروشنده به Acuiring  Bank براي انجام مبادلات كارت اعتباري مي‌پردازد.

ChargeBack

رد كردن يك شارژ و برگشت آن به فروشنده توسط صاحب كارت. اين اتفاق زماني رخ مي‌دهد كه صاحب كارت ادعا كند، كالاي خريداري شده به دستش نرسيده است يا به هيچ وجه مبادله‌اي با كسي كه كارت را شارژ كرده است، نداشته است، يا اين‌كه بنا به دلايلي از كالاي خريداري شده رضايت نداشته باشد. صاحب كارت به بانك صادر كننده كارت اعلام مي‌كند و بانك از فروشنده مي‌خواهد براي شارژ انجام شده مدرك ارايه كند. فروشنده بايد در زمان تعيين شده مدارك خود را در اختيار بانك صادر كننده‌ي كارت قرار دهد.ChargeBack  هزينه‌اي در حدود 20 دلار براي شخص دربردارد. هم‌چنين اعلام شكايت از شارژ انجام شده نيز داراي يك محدوده‌ي زماني است كه زماني در حدود 60 روز پس از شارژ است.

 

 

 

۵-۲:  راه‌هاي موجود براي ورود به تجارت الكترونيك

يك فروشنده كه بخواهد از طريق اينترنت كالاهاي خود را براي فروش عرضه كند بايد افزون بر داشتن يك Merchant Account، توانايي پردازش كارت‌هاي اعتباري را نيز بايد داشته باشد. منظور از پردازش كارت‌هاي اعتباري، دست‌رسي به آن‌ها براي اطمينان از داشتن هزينه‌ي مورد نياز براي خريد و امكان انتقال پول از كارت اعتباري به حساب      فروشنده است.

در صورتي كه فروشنده‌اي نتواند Merchant Account بگيرد و يا به هر دليلي Merchant Account  نداشته باشد، مي‌تواند از شركت‌هاي واسطي چون PayPal و ccnow استفاده كند. استفاده از اين شركت‌ها شايد يك برتري باشد؛ زيرا گرفتن Merchant Account از يك بانك مدت زيادي طول مي‌كشد و از طرف ديگر گرفتن موافقت بانك براي صدور Merchant Account نيز مشكل است. اما از سوي ديگر استفاده از اين شركت‌هاي واسط يك اشكال دارد و آن از دست دادن درصدي از فروش است كه بايد به حساب شركت‌هاي واسط واريز شود.

براي بررسي راه‌حل‌هاي موجود فروشندگان را به دو دسته با Merchant Account و بدون Merchant Account تقسيم مي كنيم:

 

  • فروشنده‌اي كه Merchant Account دارد.

اگر فروشنده Merchant Account داشته باشد؛ يعني امكان پرداخت از طريق كارت‌هاي اعتباري دارد. در اين صورت دو راه براي ورود به تجارت الكترونيك در پيش روي دارد:

1- با استفاده از صفحات ايمن (SSL) اطلاعات كارت اعتباري را دريافت و سپس به صورت دستي سفارش‌ها را پردازش كند.

2- با استفاده از صفحات ايمن اطلاعات كارت اعتباري را دريافت و با استفاده از فراهم كنندگان سرويس پردازش آن‌ها پردازش كند (Processing Service Provider يا Payment Gateway). مثل Verisign يا Authorize.Net.

فراهم كنندگان سرويس پردازش، سفارش‌ها را براي فروشنده پردازش مي‌كنند و  وجوه را به حساب فروشنده واريز مي‌كنند. (به همان Merchant Account اي كه فروشنده از بانك گرفته است). استفاده از اين سرويس‌ها براي فروشندگاني كه حجم فروش زيادي دارند و يا براي اطمينان فوري از وجود هزينه مورد نياز در حساب مشتري بسيار مفيد است.

 

  • فروشنده‌اي كه Merchant Account ندارد.

اين فروشنده براي پردازش كارت‌هاي اعتباري دو راه دارد. نخست روش معمول آن است كه بايد از بانك يك Merchant Account بگيرد و ديگري استفاده از روش جايگزين يعني بدون گرفتن Merchant Account از شركت‌هاي واسط استفاده كند.

 

۵-۳:  .روش معمول(گرفتن Merchant Account)

فروشنده بايد براي گرفتن Merchant Account از يك بانك درخواست بدهد. به عنوان مثال در بانك heartland (www.submityourapp.com). در حدود 150 سوال وجود دارد كه بايد به آن‌ها جواب بدهد. گرفتن Merchant Account بسيار وقت‌گير و مشكل است. علاوه بر گرفتن Merchant Account فروشنده بايد يكي از روش‌هاي پردازش كارت‌هاي اعتباري را بر گزيند. روش‌هاي موجود براي پردازش كارت‌هاي اعتباري به صورت زير است:

 

  • فراهم كنندگان سرويس پردازش(Processing Service Providers)

فراهم كنندگان سرويس پردازش، سفارش‌ها را براي فروشنده پردازش مي‌كنند و وجوه را به حساب فروشنده واريز مي كنند.(به همان Merchant Account اي كه فروشنده از بانك گرفته است). استفاده از اين سرويس‌ها براي فروشندگاني كه حجم فروش زيادي دارند و يا براي اطمينان فوري از وجود هزينه مورد نياز در حساب مشتري بسيار مفيد است.

 

  • نرم افزار(Credit Crad Processing Software)

شما مي‌توانيد نرم افزار پردازش كارت اعتباري را بخريد و آن را بر روي كامپيوتر خودتان اجرا كنيد. براي استفاده از اين نرم افزار شما بايد اطلاعات كارت‌هاي اعتباري را جمع آوري و سپس به صورت دستي اطلاعات را وارد نرم افزار كنيد تا نرم افزار آن‌ها را پردازش كند.