به دلیل حذف اپلیکیشن های ایرانی از فروشگاه اپلیکیشن اپل ( اپ استور) ، کمپین توقف حذف اپلیکیشن های ایرانی از اپ استور تشکیل شد. وزیر ارتباطات نیز به این کمپین پیوسته است. از آن جا که در ۳ روز اخیر، اپل دسترسی به اپلیکیشن های ایرانی را درفروشگاه خود، غیرممکن کرده ، کاربران ایرانی در مقابله با این اقدام، می گویندگوشی های آیفون را تحریم می کنند. اقدام نابخردانه اپل با انتقاد وزیر ارتباطات ایران و بسیاری از فعالان دنیای آی سی تی در داخل و خارج از کشور مواجه شده است.رفتار نامناسب اپل زمانی مورد توجه قرار گرفت که این شرکت برنامه تاکسی یاب اسنپ را از App Store حذف کرد. این شرکت قبل از آن هم برنامه توزیع غذای DelionFoods را از فروشگاه اپل حذف کرده بود.اپل مدعی است این برنامه ها نقل و انتقال پول را برای استفاده صاحبان مشاغل در ایران تسهیل می کنند. البته حذف این برنامه ها از App Store مشکل خاصی برای دسترسی به آن ها ایجاد نمی کند. زیرا فروشگاه های مشابهی برای دسترسی به برنامه های آیفون داخل ایران ایجاد شده است.

به گزارش مهر، از پنج شنبه دوم شهریور ، اپلیکیشن‌های ایرانی در حال حذف شدن از اپ‌استور هستند و اپل، علت را تحریم‌های ایران اعلام کرده است. این شرکت در بیانیه ای اعلام کرده است: «در راستای قوانین تحریم‌های آمریکا علیه ایران، اپ استور اپل نمی‌تواند برنامه‌های ایران مربوط به گوشی‌های آیفون را در خود جای دهد یا اقدام به توزیع آن ها کند. همچنین این شرکت نمی‌تواند با برنامه‌نویسان ایرانی داد و ستد داشته باشد.»پس از این اقدام اپل، برخی فعالان استارتاپی و توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های ایرانی با ارسال نامه ای به مدیرعامل اپل خواستار توقف این تصمیم شدند.البته بیانیه اپل در پاسخ به استارتاپ‌ها و توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های ایرانی نشان می‌دهد که این روند، فعلا قرار نیست متوقف شود و احتمالا با شدت و سرعت بیشتری ادامه خواهد داشت.در همین حال کمپین «توقف حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از اپ‌استور» نیز با هشتگ StopRemovingIranianApps #در شبکه های اجتماعی تشکیل شده است.
در این زمینه نتایج یک نظرسنجی که توسط یک سایت تخصصی فناوری اطلاعات در توئیتر مطرح شده ، نشان می دهد که کاربران ایرانی درصورت ادامه روند تحریم اپل، با مقابله به مثل با این اقدام، موافق ترند.۴۷ درصد شرکت کنندگان اعلام کردند با تحریم اپل موافق هستند و ۲۷ درصد کاربران گفته اند با این وضعیت کنار آمده و همچنان از محصولات اپل استفاده خواهند کرد.
حذف برنامه های کاربردی ایرانی از اپ استور، واکنش وزیر ارتباطات کشورمان را نیز در پی داشته و وی در فضای مجازی اعلام کرده موضوع را پیگیری خواهد کرد. وی با پیوستن به این کمپین در توئیتی بیان کرد: احترام به حقوق مصرف کننده امروزه یک اصل است که اپل رعایت نکرده،حذف اپ ها را پیگیری حقوقی می کنیم.براساس آماری که از سوی وزیر ارتباطات بیان شده ،  بیش از ۱۱ درصد گوشی‌های هوشمند مورد استفاده در ایران متعلق به این شرکت است. این موضوع ایران را به یکی از بزرگ ترین بازارهای اپل در منطقه خاورمیانه تبدیل کرده است.در همین راستا متن انگلیسی و فارسی نامه درخواست رسمی فعالان اکوسیستم استارتاپی ایران از «تیم‌کوک» مدیرعامل اپل برای توقف روند حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از اپ‌استور، برای «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان نیز رونوشت شده است، این نامه از آدرس (https://goo.gl/cgiVJ8) قابل دسترس است و کاربران می توانند آن را امضا کنند.
هرچند به‌نظر می‌رسید به تدریج با قدرتمندتر شدن این کسب‌وکارها و ایجاد زمینه برای شکل‌گیری نهادهای صنفی این فضا به سمت بهبود پیش برود اما جریانی که طی چند ماه اخیراپل ایجاد کرده، باعث بروز مشکلاتی در فضای برخی کسب‌وکارهای اینترنتی شده است. حذف اپلیکیشن‌ها هم اکنون به یکی از چالش‌های این کسب‌وکارها تبدیل شده ،چراکه برخی از استارت‌آپ‌های ایرانی روی جامعه دارنده محصولات اپل حساب باز کرده‌اند.
اگرچه این تحریم‌ها گاهی فرصت محسوب شده و همین عدم دسترسی کاربران به بازارها و محصولات خارجی موجب شده راه حل‌هایی داخلی و بومی برای رفع این نیازها ایجاد شود، اما قطعا رفع چنین تحریم‌هایی می‌تواند برای کسب‌وکارهای نوپای ایرانی فرصت مناسبی ایجاد کند تا در میدان‌های رقابت بین‌المللی به مشکل برنخورند.کاملا مشخص است با موضع مقتدرانه باید با اپل مذاکره و این شرکت را مجاب کرد تا سرویس های خود را به بهترین نحو به کاربران ارائه کند.
 گوگل نیز تا زمانی به توسعه دهندگان نرم افزارهای اندرویدی اجازه می دهد نرم افزارهای خود را در ایران عرضه کنند که این نرم افزارها به فروش گذاشته نشوند. این شرکت آمریکایی ظاهرا اقدامی مشابه اپل در مورد نرم افزارهای ایرانی در دستور کار قرار نداده است.
به گزارش خبرآنلاین،سخنگوی اپل در پاسخ به سایت theverge  تایید کرد که در هفته اخیر اپلیکیشن‌های ایرانی به دلیل تحریم از اپ استور حذف شده‌اند.این سایت نوشت در حالی که گوگل رفتاری متفاوت از خود نشان داده و فروشگاه اندرویدی خود را به روی ایرانی ها نبسته ، اپل تحت فشار دولت ترامپ مجبور به این کار شده است.برخی اپ های حذف شده به شرح زیر است:Delion/  DigiKala/  AloPeyk/  Takhfifan/  Alibaba/  Tap30/  Snapp /  Reyhoon
فعلا سه اپ Divar، Netbarg و Aparat  حذف نشده‌اند.

منبع : روزنامه خراسان