کار با کامپیوتر برای هر کسی نسبت به نوع فعالیتش فرق دارد به همین دلیل تنوع محصولات کامپیوتری نیز بسیار گسترده می باشد تا پاسخگوی نیاز همه باشد. اما این تنوع برای خریداری که به بازار کامپیوتر رفته تا خرید کند، چیزی نیست جز سرگیجه!
محصولی که در این مقاله قصد معرفی آن را داریم یکی از محصولاتی است که انتخاب آن نیازمند آشنایی کامل با مشخصات آن است و ندانستن این مشخصات خرید اشتباه و پشیمانی را به دنبال خواهد داشت.

 

بگذارید از ابتدا شروع کنیم!
هارد دیسک کامپیوتر محل ذخیره تمام اطلاعات و داده های ما می باشد، اما سرعت انتقالِ اطلاعاتِ آن در مقایسه با پردازنده اصلی (CPU) و رم بسیار پایین تر است، این امر موجب شده تا محصولات جدیدی به نام SSD یا سالید درایو ها تولید و جایگزین آن ها شوند.
اس اس دی ها یا سالید درایوها به جای دیسک های مغناطیسی از چیپ فلش سیلیکونی برای ذخیره اطلاعات استفاده می کنند و سرعتشان به 5 برابر هارد دیسک ها نیز می رسد.

اگر قصد خرید SSD دارید، چند نکته اصلی را فراموش نکنید :

  1.  حتما سرعت خواندن و نوشتن ها را مقایسه کنید. سرعتهای اس اس دی ها از 500 تا 560 مگابایت در ثانیه است و پیشنهاد ما انتخاب سریعترین ها در خواندن و نوشتن می باشد.
  2.  ظرفیت های SSDها دو دسته است : ظرفیت ناقص با 30 – 60 – 120 – 240 و 480 گیگابایت و ظرفیت کامل با 32 – 64 – 128 – 256 و 512 گیگابایت. با توجه به قیمت آن ها حتما ظرفیت کامل بخرید. تنها برندی که همه محصولاتش حجم کامل هستند ای دیتا می باشد.
  3.  اگر SSD را برای نوت بوکتان می خرید فراموش نکنید که بعضی نوت بوک ها فضایشان 7 میلیمتری و بعضی 9 میلیمتری است. تنها درایوی که در بازار هر دوی این اندازه ها را پشتیبانی می کند ADATA SP920 می باشد.
  4.  کنترلر در SSDها بسیار حائز اهمیت می باشد. کنترلر همان مغز پردازنده و تصمیم گیرنده درایو می باشد و انواع مختلفی دارد که هر کدام برای کاربرد خاصی در نظر گرفته شده اند. نوع اول آن Sandforce نام دارد که قبل از ذخیره اطلاعات آن را فشرده سازی می کند و برای فایل های غیر قابل فشرده سازی مثل MP3 و JPG مناسب نمی باشد و نوع دوم که Marvell نامیده می شود، با هر دونوع فایل سرعت بالایی دارد. ممکن است بپرسید چگونه بفهمیم کدام کنترلر برای ما مناسب تر است؟ اگر با کامپیوترتان بازی های جدید و گرافیک بالا بازی می کنید، فیلم تدوین می کنید، موزیک می سازید، با تصاویر کار می کنید، کنترلر مارول (Marvell) برایتان مناسب تر است. درایو SP920 جدیدترین و داغ ترین محصول حال حاضر ADATA است که یکه تاز اس اس دی های دارای کنترلر مارول بازار می باشد و سرعت خواندن آن به 560 و نوشتن آن به 500 مگابایت در ثانیه می رسد. اگر به سرعت بارگزاری سیستم عامل و نرم افزارها و دسترسی به فایل های قابل فشرده سازی اهمیت می دهید Sandforce برایتان مناسب تر است. درایو SX910 ای دیتا نیز یکی از بهترین درایوهای بازار می باشد که بالاترین رکورد سرعت اجرای نرم افزارهای ویندوز را از آن خود کرده است و سرعت خواندن و نوشتن آن به ترتیب 550 و 530 مگابایت در ثانیه می باشد.
  5. سرعت درایو با پر شدن فضا کاهش پیدا نکند که این خاصیت بستگی 100% به نوع کنترلر درایو دارد . در حال حاضر ADATA SP920 از این خاصیت برخوردار است.

و در نهایت توصیه می کنیم محصولی مثل SSD را حتما با گارانتی تعویض 3 ساله خریداری کنید و به کمتر از آن قانع نشوید.