با وجود این که چند روز از اجرای آزمایشی رجیستری تلفن همراه نگذشته و اجرای این طرح هم  هنوز هزینه‌ای برای واردات و بازار نداشته، بازار تلفن همراه با افزایش حدود ۱۰ تا ۲۰ درصدی قیمت‌ مواجه شده است. البته در این میان بازار با رکود و کاهش تقاضا نیز همراه شده و گویا توصیه‌ها برای نخریدن گوشی تا شکسته شدن قیمت ها کارساز شده است.
به گزارش ایسنا، سرانجام بعد از حدود دو سال طرح رجیستری اجرایی شد. طرحی که از سوی دو وزارتخانه ارتباطات و صنعت، معدن و تجارت و همچنین ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای جلوگیری از ورود گوشی‌های قاچاق به بازار کلید خورده است.گوشی تلفن همراه یکی از کالاهایی است که همواره در سالیان گذشته بیشترین سهم قاچاق را به خود اختصاص داده و آمارهای غیر رسمی حاکی از آن است که بیش از ۹۰ درصد گوشی ها در بازار قاچاق هستند.
براساس این طرح،گوشی‌های همراهی که در سامانه رجیستری ثبت نشده باشند امکان تماس را از دست خواهند داد. به این معنی که از این پس از مبادی غیرگمرکی گوشی نمی‌تواند وارد شود،چراکه در غیر این صورت نمی‌توا ند به سیستم مخابراتی متصل شود و عملا از چرخه مصرف خارج می شود.
اما نکته قابل توجه این است که در چند روز اخیری که از اجرای رجیستری می گذرد بازار موبایل تحت تاثیر قرار گرفته است؛ موضوعی که وزیر ارتباطات هم بر آن صحه گذاشت.
به گفته جهرمی،رجیستری تاکنون هیچ هزینه‌ای برای بازار تلفن همراه نداشته و نباید ریال اضافه‌ای بیش از ارزش واقعی گوشی به فرصت‌طلبان پرداخت شود. بنابراین او از مردم خواسته در صورت بالا بودن قیمت گوشی، از خرید آن خودداری کنند تا حباب قیمتی آن شکسته شود.
بررسی‌ها و مشاهدات از بازار تلفن همراه نشان دهنده این است که توصیه‌های وزیر ارتباطات کارساز شده است، چراکه مراکز فروش تلفن همراه خلوت شده‌اند و به نظر می‌رسد بسیاری از متقاضیان فعلا دست از خرید کشیده اند تا قیمت ها در بازار متعادل شود.
در مقابل فروشندگان معتقدند اجرای این طرح تاثیر خود را بر بازار گذاشته و افزایش ۱۰ تا ۲۰ درصدی قیمت موبایل را ناشی از اجرایی شدن رجیستری می دانند.
به گفته عر ضه کنندگان گوشی ، بازار تلفن همراه هم اکنون با کمبود تقاضا روبه رو ست و میزان فروش گوشی به شکل محسوسی پایین آمده است.
بر اساس مشاهدات قیمت‌ها در بازار، برندهای شناخته شده گوشی از جمله اپل، سامسونگ، هواوی، ال جی و ... با افزایش قیمت ۱۰ تا ۲۰ درصدی همراه شده اند.
هم اکنون گوشی "اپل" که یکی از برندهای محبوب و پرطرفدار در بازار تلفن همراه است از یک میلیون و ۴۰۰ هزار تا بیش از پنج میلیون تومان  قیمت دارد. به عنوان نمونه یک مدل گوشی اپل که قیمت آن تا چند روز قبل یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بوده ، به بیش از دو میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسیده است.گوشی های "سامسونگ" نیز از حدود ۴۰۰ هزار تومان در بازار موجود هستند و تا بیش از چهار میلیون تومان هم مدل‌هایی دارند که به فروش می‌رسد. مدلی از گوشی سامسونگ که یک میلیون تومان قیمت داشت به حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسیده است.گوشی " ال جی" از دیگر برندهای شناخته شده در بازار است که از حدود ۵۰۰ هزار تومان در بازار قیمت دارد و تا حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان مدل‌هایی برای فروش دارد. به عنوان نمونه یکی از مدل‌های گوشی این برند یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت داشت که اکنون به بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسیده است.گوشی "اچ تی سی" نیز  از ۴۵۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در بازار تلفن همراه  قیمت دارد که نسبت به روز های قبل افزایش قیمت خاصی را تجربه نکرده است.
گوشی "هواوی" نیز از ۵۵۰ هزار تومان تا دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان در بازار قیمت دارد. این برند هم با تغییر قیمت همراه شده است و به طور نمونه مدلی از آن که یک میلیون تومان قیمت داشته به یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان رسیده است.
برخی قیمت ها عبارت است از:
galaxy s8 - 64G قیمت: 2 میلیون و 630 هزار تومان
galaxy s8+ - 64G قیمت: 2 میلیون و 900 هزار تومان
Note 8 - 64G    قیمت: 3 میلیون و 940 هزار تومان
XZ Premium - 64G    سونی قیمت: 2 میلیون و 270 هزار تومان
iPhone 8 - 64G  قیمت: 3 میلیون و 350  هزار تومان
iPhone 8 Plus - 64G  قیمت: 3 میلیون و 770  هزار تومان
دراین میان جای نهادهای نظارتی همچون تعزیرات حکومتی و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در بازار خالی است تا با افزایش قیمت‌ها برخورد کنند، چراکه هیچ هزینه ای به واردات و بازار گوشی تحمیل نشده که فروشندگان هم مجبور به تغییر قیمت باشند بنابراین باید با این سودجویی و گران فروشی برای احقاق حقوق مصرف‌کننده برخورد شود.