وزیرارتباطات ازراه اندازی زیرساخت فیزیکی دیتاسنتر زیرزمینی برای نگهداری اطلاعات حساس و حیاتی کشورخبر دادوگفت: این دیتاسنتر امن که در عمق ۲۰۰ متری زمین بنا شده است، امکان میزبانی اطلاعات سازمان های حساس و حیاتی کشور را دارد.
آذری جهرمی درهمایش نکوداشت هفته پدافند غیرعامل دروزارت ارتباطات، با تاکید بر لزوم نگهداری اطلاعات سازمان های حساس کشور در دیتاسنترهای امن افزود :زیرساخت فیزیکی دیتاسنتر امن که در برابر هر گونه حمله از جمله حملات موشکی مقاوم است،از سوی وزارت ارتباطات فراهم شده است.وی با اشاره به اتمام مرحله تجهیز این مرکز داده گفت : این دیتا سنتر، مرکز ریکاوری اطلاعات کشور است و امکان میزبانی اطلاعات سازمان های حساس کشور را دارد.
برنامه ریزی برای تربیت ۱۰ هزار نیروی دفاع سایبری در کشور
جهرمی با اشاره به برنامه ریزی برای تربیت ۱۰ هزار نیروی دفاع سایبری نیز خاطر نشان کرد :با تربیت نیروهای سایبری، قابلیت دفاع در برابرتهدیدهای سایبری را خواهیم داشت و دستگاه های حاکمیتی، مطابق با تکالیف خود در حوزه دفاع سایبری، می توانند از این نیروها استفاده کنند.وی همچنین از آماده سازی شبکه سیگنال رسانی زمینی صدا و سیما خبر داد و گفت : به دلیل نبود این شبکه در مواجهه با تحریم ها، شاهد اشکال در پوشش تلویزیونی بودیم اما اکنون شبکه سیگنال رسانی زمینی صدا و سیما با قابلیت پوشش ۹۰ درصد جمعیت کشور، آماده بهره برداری است. تاکنون اعتباری از سوی صدا و سیما برای این پروژه تامین نشده است.وزیر ارتباطات همچنین ازراه اندازی لایه دوم شبکه ملی اطلاعات برای اتصال سازمان هایی که اطلاعات حساس و حیاتی دارند خبر دادو گفت:سازمان های مدنظر می توانند به صورت مستقل اطلاعات خود را از طریق این شبکه منتقل کنند. هم اکنون ۶۷ دستگاه به لایه دوم شبکه ملی اطلاعات متصل شده اند و خدمات ارتباطی دریافت می کنند.
وی با انتقاد از وابستگی کشور در حوزه تجهیزات ارتباطی، این موضوع را تهدیدی برای امنیت شبکه ها ی ارتباطی کشور دانست وافزود : هم اکنون یک وندور خارجی ۶۰ درصد، سیستم ارتباطی کشور را در اختیار دارد و این مسئله باعث می شود که در صورت بروز یک اختلاف، کل شبکه دچار مشکل شود. این در حالی است که اکنون در بسیاری از حوزه ها در تولید داخل به توانمندی رسیدیم  و در این زمینه، تاکنون ۲۱ قلم تجهیزات ارتباطی تولید داخل راکه توانایی رقابت با تجهیزات خارجی دارد ،شناسایی کرده ایم و برای افزایش 2.5 برابر ظرفیت بازار و عمل به تکالیف اقتصاد مقاومتی، اپراتورها باید از این تجهیزات خریداری کنند اما نمی دانیم چرا اپراتورها از داخل کشور خرید نمی کنند و خرید خارجی برای شان لذت بخش تر است.جهرمی با اشاره به راه اندازی کارخانه تولید تبلت و موبایل کودک و نوجوان در خرمشهر ،گفت:از این پس به جای صنایع دستی،تجهیزات ساخت داخل از جمله تبلت ایرانی را با افتخار به مهمانان خارجی هدیه می کنیم.
وی در ادامه با بیان این که باید از برخوردهای سلیقه‌ای با فضای مجازی خودداری شود، افزود: امیدواریم قوه قضاییه از برخوردهای سلیقه‌ای با پیام‌رسان‌های داخلی واپلیکیشن های بومی جلوگیری کند. جهرمی ادامه داد :برخورد کج سلیقه با سرویس های داخلی و کسب و کارهای نو، مانع ایجاد فعالیت آن ها در کشور می شود در حالی که دولت و دیگر قوا نباید فقط به عنوان مطالبه گر عمل کنند بلکه باید آستین ها را بالا بزنند و از این کسب و کارها در کشور حمایت کنند.وی از رونمایی بسته حمایتی از شبکه های اجتماعی و پیام رسان های بومی، مطابق با تکالیف شورای عالی فضای مجازی در روز 10 آبان ( امروز ) خبر داد .جهرمی با اشاره به این که نباید بی محابا وارد حریم خصوصی مردم شد و این مساوی با از دست دادن حکمرانی دیتا ست، گفت: باید راهبرد مشخصی در این حوزه تدوین و شاخص های آمادگی شبکه را اعلام عمومی کنیم.
رئیس پدافند غیرعامل کشور نیز در این مراسم با بیان این که باید به جنگ سایبری فکر شود، افزود: درست است ماهیت این جنگ سایبری است اما در واقع یک جنگ واقعی است که باید برای آن برنامه داشته باشیم و قلمروی سرزمینی ایران را در فضای سایبری تعریف کنیم و بخش زیادی ازاین قلمروی  ملی باید در قالب شبکه ملی اطلاعات تعریف شود .در حاشیه این مراسم سامانه نظارت ابری بر فضای سایبری کشور رونمایی شد. این سامانه را یک شرکت دانش بنیان داخلی با هدف تامین امنیت زیرساخت های حیاتی و حساس کشور طراحی کرده است.