با وجود ابلاغ شرایط واردات موبایل مسافری توسط گمرک که می‌گوید ورود صرفا یک دستگاه موبایل با پرداخت حقوق گمرکی و دو برابر سود بازرگانی و عوارض مجاز است، فعلا به جزآیفون x ورود مسافری هیچ مدل گوشی دیگری ممنوع نیست.طرح رجیستری از 28 مهردر سراسر کشور آغاز شده است.هدف از این طرح مبارزه با قاچاق تجهیزاتی است که قابلیت نصب سیم‌کارت دارند.با اجرای این طرح تنها گوشی‌ها و تجهیزات سیم‌کارت‌خوری که شناسه 15 رقمی آن ها در گمرک ثبت و حقوق و عوارض گمرکی شان پرداخت شده، از شبکه اپراتوری سرویس می‌گیرند در غیراین‌صورت دستگاه تنها 30 روز می‌تواند خدمات اپراتوری دریافت کند. به گزارش فارس، به این ترتیب به‌محض این که گوشی غیرمجاز با شبکه اپراتوری ارتباط برقرار کند، پیامکی به گوشی ارسال می‌شود که با اعلام وضعیت سیم‌کارت و دستگاه‌، آدرسی برای کسب اطلاعات بیشتر در آن نوشته شده است.یکی از پرسش های متداول درباره این طرح وضعیت گوشی های مسافری یا کسانی است که به عنوان مسافر در ایران اقامت موقت دارند یا توسط مسافران برای استفاده در ایران هدیه آورده می‌شوند. وضعیت این گوشی ها چند روز پیش رسما مشخص شد.بنابر اعلام گمرک  صرفا برای یک دستگاه موبایل با پرداخت حقوق گمرکی و دو برابر سود بازرگانی و عوارض اجازه ورود دارد.مسافر باید به دفاتر گمرک در مبادی ورودی کشور مراجعه و شناسه گوشی را در سامانه مسافری ثبت کند، اما پس از ابلاغیه گمرک این سوال مطرح شد که آیا از این پس تمامی گوشی‌های مسافری مشمول این قانون خواهند شد؟ به این معنی که ورود تمامی گوشی ها مشمول مقررات صرفا یک عدد و پرداخت حقوق گمرکی و دو برابر سود بازرگانی و عوارض است؟

بنابر اعلام رسمی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مرحله ابتدایی طرح که تنها مدل‌های محدودی شامل این طرح خواهند بود، اگر گوشی‌هایی که به صورت مسافری وارد کشور می‌شوند جزو مدل‌های اعلام شده نباشند مشکلی برایشان پیش نخواهد آمد. اما اگر مدل گوشی مسافری مشمول طرح شده باشد، باید در شبکه ثبت شود.بنابراین فعلا تا اعلام مدل های ممنوعه بیشتر، به جز آیفون x ورود مسافری هیچ مدل گوشی دیگری ممنوع نیست.
مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق اصناف ایران نیزدرباره رجیستری گفت: واردکنندگان مجاز گوشی ظرفیت وارد کردن این محصول به اندازه نیاز کشور را ندارند.اکبرنژاد افزود: ما موافق اجرای رجیستری و مبارزه با قاچاق کالا هستیم اما کار باید از راه درستش انجام شود. الان اگر بازار را در نظر بگیریم تعداد محدودی شرکت‌ وجود دارد که واردکننده قانونی موبایل به کشور هستند. طبیعی است نمی‌توان این میزان عظیم واردات را از تعداد محدود واردکننده مجاز بخواهیم چون چنین گردش مالی وجود ندارد و تعداد کم وارد کننده مجازی که وجود دارند نیز نمی‌توانند این میزان موبایل را وارد کشور کنند.با اجرای رجیستری شرکت‌های قانونی باید موبایل را وارد و در بازار عرضه کنند اما ظرفیت آن را ندارند و به احتمال خیلی زیاد یک سری گوشی‌های خاص دچار مردگی نوع مدل و نایاب می‌شوند.در میان همه ابهاماتی که رجیستری دارد، بسیاری از کاربران نمی‌داننداگر گوشی به شکل مسافری وارد کشور کنند،از چه راهی می‌توانند گوشی خود را ثبت کنند تا دچار مشکل نشوند و از سوی دیگر طی چه مدت گوشی آن ها در صورت ثبت نشدن در شبکه ممکن است از کار بیفتد.گفته می‌شود گوشی‌هایی که از مبادی قانونی واردنشده و عوارض گمرکی و بازرگانی آن ها پرداخت نشده باشد، فقط ۳۰ روز فعال خواهند بود. البته این موضوع برای مسافرانی که قصد عزیمت به ایران را دارند نیز صدق می‌کندودرصورتی که مدت اقامت آن ها بیشتر از زمان تعیین شده باشد، لازم است برای دریافت خدمات اپراتوری، به دفاتر گمرک واقع در مبادی ورودی کشور مراجعه و شماره سریال گوشی خود را ثبت کنند.