وزیر ارتباطات با تاکید برلزوم رفع موانع موجودبر سر راه کسب و کار شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها گفت: ۹۰ درصد استارت آپ ها در کشوربه دلیل وجود موانع گوناگون موفق نیستند و یک ایده استارت آپی در مواجهه با پرونده مالیاتی و بیمه ای به شکست منجر می شود.آذری جهرمی در جمع فعالان اقتصادی در جلسه صبحانه کاری اتاق بازرگانی، با اشاره به مشکلات موجود بر سر راه کسب و کار های نوپادرکشور بر لزوم رفع این موانع تاکید کرد و گفت:این درحالی است که درکشورهای دیگر، استارت آپ ها تا دو سال از مالیات معاف هستند و دولت در پرداخت بیمه آن ها مشارکت می کند. وی تصریح کرد:شاخص رقابت پذیری ما در دو حوزه اشکال جدی دارد،شروع کسب  و کار ما زمان می برد و مقررات ما دست و پا گیر است.روال انحلال کسب و کار نیزچندین برابر سخت تر از روال ایجاد آن است. 90 درصد استارت آپ ها موفق نمی‌شوند و بعد هم آن شرکتی که ایجاد کرده اند، به باری برای تاسیس کنندگانش تبدیل می‌شود و آن را هم نمی‌توانند منحل کنند و کسی که استارت آپ ناموفق ایجاد می کند، آخر کارش با یک پرونده مالیاتی و بیمه ای و در نهایت ممنوع الخروجی مواجه می شود. در حالی که در کشورهای مختلف برای بحث استارت آپ ها فکر کرده اند و شرکت های با طول عمر دو سال به وجود آورده اند و از زمانی که فرد اراده می کند، به راحتی می تواند شرکت را ثبت کند و بعد از ثبت تا حدی از مالیات معاف است و در بیمه آن ها دولت مشارکت می‌کند.براین اساس ما نیز پیشنهادهایی برای حمایت از استارت آپ ها درنظر گرفته ایم که در جلساتی با معاونت علمی و وزارتخانه های صنعت و اقتصاد، به بحث گذاشته ایم تا در نهایت بتوانیم مدل چارچوب قانونی برای کسب و کارهای نوپای ICT ایجاد کنیم.

ورود اتاق بازرگانی ایران به موضوع استارت آپ ها
رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز دراین جلسه با اشاره به عقب ماندگی کشور در توسعه کسب و کارهای نوین گفت: در این حوزه مقاومت هایی وجود دارد و بهبود محیط کسب و کار و جلوگیری از مصائبی مانند رانت‌ها و پیچ و خم‌های اداری را برای رشد در این حوزه باید داشته باشیم.شافعی افزود:در گذشته شرکت‌هایی مانند جنرال الکترونیک، سامسونگ، جنرال موتورز و... به عنوان شرکت‌های بزرگ طبقه بندی می‌شدند اما امروزه وضعیت تغییر کرده و شرکت‌های گوگل، آمازون، مایکروسافت و ... با سرعت به این مرحله رسیده‌اند.وی با بیان این که در ایران نیازمند جبران مافات در این حوزه هستیم، افزود: بخش خصوصی باید با حمایت مسئولان خود را هماهنگ کند. ما نیز باید توسعه کسب و کارهای نوین را در کنار حمایت از نیروی جوان کشور دریابیم.شافعی خاطرنشان کرد: اتاق ایران در نظر دارد با همکاری سازمان‌های مربوط به کسب و کارهای نوین و استارت آپ‌ها  توجه کند و کمک‌های مادی و معنوی در سطح اتاق‌های کشور داشته باشد. نایب رئیس اتاق بازرگانی نیزدر این جلسه مهم ترین عامل کندی رشد استارت آپ ها و کسب و کارهای نوین را دولت و برخی وزارتخانه ها برشمرد.به گفته سلطانی، وزارت ارتباطات باید بیشترین ستیز را با وزارتخانه هایی داشته باشد که به سبک و سیاق گذشته مقررات گذاری و در مقابل فناوری های نوین مقاومت می کنند.
وزیر ارتباطات در ادامه این نشست با انتقاد از نحوه اجرای دستور قضایی درباره مسدود شدن اپلیکیشن مسیریاب ویز، گفت: اگرچه برای مسدود شدن این اپلیکیشن که صهیونیستی است و ما نیز استفاده از آن را قبول نداریم، دستور قضایی صادر شد اما نحوه اجرای آن به اعتماد عمومی برای استفاده از اپلیکیشن‌های داخلی صدمه زد.
وی اظهار کرد :درست است که در مواردی دولت مانع توسعه استارت آپ‌هاست اما تنها دولت در این موضوع نقش ندارد و موانع برای استارت آپ ها زیاد است.وزیر ارتباطات با اشاره به پیگیری رئیس جمهور برای اجرای دولت الکترونیک در کشوراز رونمایی اپلیکیشن «دولت موبایل» تا سه ماه آینده خبر داد.
همکاری نکردن برخی دستگاه ها در اجرای دولت الکترونیک
وی همچنین با اشاره به مشکلات سد راه اجرای دولت الکترونیک در کشور و همکاری نکردن برخی دستگاه ها، گفت: وضعیت دولت الکترونیک در کشور مطلوب نیست و در این زمینه برای رفع مشکلات با سازمان امور استخدامی جلسات مفصلی داشته ایم و رئیس جمهور نیز بر اجرای دولت الکترونیک تاکید ویژه دارند و در چهار جلسه ای که داشتند ما را خطاب قرار دادند که اجرای دولت الکترونیک در کشور به کجا رسید.وزیر ارتباطات با بیان این که دستگاه های اجرایی بایدبا ما همکاری کنند، افزود: قرار است ۲۰ سرویس اولیه را که مردم بتوانند از آن ها خدمات بگیرند، استخراج و الکترونیکی کنیم.وی با تاکید براین که در وزارت ارتباطات از تکالیف خودمان در دولت الکترونیک عقب هستیم، اضافه کرد: اما از نظر همکاری و تکالیف دیگر دستگاه ها نیز اوضاع خوبی نداریم. وی همچنین  در حاشیه این نشست در خصوص اجرای فاز دوم رجیستری گفت : اجرای فاز عملیاتی این طرح برای مبارزه با قاچاق در این فاز برای تمامی مدل های گوشی و تبلت برند اپل انجام می شود و خریدارانی که تا ۱۴ آذر قصد خرید دارند باید به اصالت گوشی خریداری شده توجه کنند. به علاوه تمامی واردکنندگان این محصول ملزم هستند کالای وارداتی را در گمرک ثبت و شناسه دار کنند و موظف به ارائه خدمات پس از فروش نیز خواهند بود.وی تصریح کرد:از ابتدای اعلام اجرای رجیستری تاکنون شاهد رشد 100 درصدی واردات رسمی گوشی موبایل از گمرک به کشور هستیم.