-وزیر ارتباطات از موافقت دادستانی با فیلترینگ غیرهمسان برای کاربران خبر داد.

وی در نشستی خبری در خصوص  طرح غیرهمسان‌سازی نظام پالایش اینترنت متناسب با استفاده افرادو اقشار مختلف گفت:دستورالعملی را به همراه چارچوب فنی طرح به دادستانی ارائه کردیم که پیرو مذاکرات مکتوب با دادستانی این موضوع مورد موافقت قرار گرفته است و امیدواریم پس از تایید نهایی بتوانیم مدل دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت را بر اساس موقعیت،سن و دیگر شرایط کاربران تعریف و فیلترینگ را بر مبنای این تعاریف روی سایت های اینترنتی اعمال کنیم.شایان ذکر است معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی نیزاواخر آبان امسال در نشست خبری در حاشیه یازدهمین نمایشگاه رسانه های دیجیتال از اجرای طرح «اینترنت طبقه‌بندی شده» در کشور خبر داد که به کاهش فیلترینگ برای گروه‌های خاص می‌انجامد.امیرخوراکیان در توضیح این طرح گفته بودتقسیم‌بندی اینترنت برمبنای دسترسی‌ها و براساس نیازها و ماموریت‌ها خواهد بود.بر این اساس برخی مراکز خاص همچون مراکز پژوهشی و دانشی، فرهنگی، دانشگاه‌هاو رسانه‌ها می‌توانند به بخش عظیمی از اینترنت دسترسی داشته باشند. سعی داریم تقسیم‌بندی اینترنت به گونه‌ای باشد تا دسترسی‌ها براساس نیازها و مأموریت‌ها فراهم شود. در این طرح، ظرفیتی فراهم می‌شود تا بعضی مراکز خاص بتوانند از بخشی از محتوای اینترنت و فضای مجازی که برای عموم امکان دسترسی وجود ندارد، استفاده کنند. وی رسانه ها، مراکز پژوهشی و دانشگاهی و ساختارهای علمی را گروه‌های هدفی دانست که در مراحل نخست از این ظرفیت بهره‌مند خواهند شد.وی تصریح کرده بود: فیلترینگ هم اکنون به صورت هوشمند انجام می‌شود و این موضوع باعث می‌شود تا مثلا یک مقاله خوب با وجود محتوای غنی آن، به واسطه کاربرد یک کلمه خاص، از دسترس خارج شود.
وی در عین حال تاکید کرده بود: در سمت دیگرنیزگروه های کودک و نوجوان هستند که باید سطح دسترسی آن‌ها به فضای مجازی از آن چه هم اکنون موجود است، کمتر شود.
 وزیر ارتباطات همچنین با اشاره به راه‌اندازی سامانه پیامکی سامان دهی پیامک های تبلیغاتی گفت: با توجه به حجم بالای شکایت های مردمی از ارسال پیامک های تبلیغاتی مزاحم با سرشماره اپراتورهای تلفن همراه،با تذکر به اپراتورهای موبایل،از آن ها خواسته ایم از ارسال هرگونه پیامک تبلیغاتی از سرشماره شان خودداری کنند .
آذری جهرمی  افزود: پس از راه‌اندازی سامانه سامان دهی پیامک های تبلیغاتی ،متوجه شدیم بزرگ ترین مزاحم مشترکان، اپراتورها هستند که از طریق سرشماره های خود اقدام به ارسال پیامک‌های ارزش افزوده کسب و کارها می کنند و در این زمینه با حجم زیاد شکایت های مردمی مواجه بودیم .در حالی که  ارسال پیامک انبوه از سرشماره اپراتورها از هر قالبی خلاف است و بعضا دیده ایم که از سرشماره اپراتورها سرویس های ارزش افزوده ارسال می شود که این منطقی نیست  و در صورت مشاهده و گزارش این موارد با اپراتورها برخورد خواهد شد. 
با رفع فیلترتلگرام صوتی موافقت نشد
وزیر ارتباطات در ادامه نشست خبری درباره وعده رفع فیلتر تلگرام صوتی نیزتصریح کرد: درباره رفع فیلتر این سرویس و عده‌ای نداده ام بلکه برای پیگیری موضوع وعده داده بودم چراکه مطالبه کاربران و مردم بود. در دو مرحله موضوع را پیگیری کردیم، اما دستگاه قضا اعتقادی به باز کردن این دسترسی ندارد.جهرمی همچنین با رد نکاتی درباره کاهش درآمد اپراتورها  با برقراری تلگرام صوتی گفت : این موارد درست نیست بلکه نگاه دستگاه قضایی به فیلتر تلگرام صوتی در چارچوب مسائل امنیتی است.
وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر مبهم بودن روش محاسبه سقف مصرف منصفانه در تعرفه‌های جدید اینترنت ثابت و ممنوعیت خروج از سقف سرعت تعیین شده نیز گفت: هیچ تعارضی در دسترسی آزاد به اینترنت در این مدل قیمت گذاری دیده نمی شود و برای آن که محتوای داخلی در کشور افزایش یابد، مدل مصرف منصفانه را با تاکید بر استفاده از سایت های داخلی و محتوای داخلی تعریف کرده ایم اما در آن الزامی وجود ندارد. برای مثال در سقف مصرف منصفانه 20 گیگ، کاربر می‌تواند حداکثر از 20 گیگ ترافیک داخلی و 10 گیگ ترافیک خارجی استفاده کند.همچنین درباره ارائه سرعت بیشتر از سقف سرویس نیز،سرعت هر سرویس باید رعایت شود.چرا که مدل اقتصادی این مصوبه بر مبنای فروش سرعت است و منطق اقتصادی ارائه سرعت بیشتر مجانی توجیه اقتصادی ندارد. حال اگر شرکتی می‌خواهد از جیب خود به رایگان سرویس دهد منع نمی‌کنیم ،مگر این که شرکت دیگری شکایت کند.
کاربران کم‌ مصرف از اینترنت حجمی  بسته های موبایل استفاده کنند
جهرمی همچنین درباره افزایش قیمت اینترنت برای کاربران کم مصرف در مدل جدید تعرفه گذاری تصریح کرد : تعرفه های مصوب به نفع افراد کم درآمد است و هیچ افزایش هزینه ای برای این کاربران دیده نمی شود.برخی اعتراض ها برای کاربران کم مصرفی است که می خواهند از اینترنت با حجم کمتر از سه گیگابایت استفاده کنند که این کاربران می توانند از بسته های ارائه شده اینترنت موبایل استفاده کنند اما برای دیگر کاربران مدل های اعلام شده در اینترنت ثابت مقرون به صرفه است.
سرویس های تلفن همراه هنوز به ارائه بسته های حجمی اقدام می کنند و کسانی که حجم کمی مصرف می کنند، می توانند به سراغ اپراتورهای همراه بروند.
وی در ادامه از بررسی نحوه اعمال سیاست ترافیک نیم بها برای سایت های داخلی خبر داد و گفت: این تعرفه ها قبلا برای ۵۰۰ سایت پربازدید اجرایی می شد که عملاً سیاست مطلوبی نبود ، اما با مصوبه جدید ،تمامی سایت های داخلی از این ترافیک نیم بها بهره مند می شوند. 
جهرمی همچنین با اشاره به  پیگیری موضوع حذف اپلیکیشن های ایرانی از فروشگاه های اپلیکیشن خارجی مانند اپل و گوگل، در سفر رئیس جمهور به نیویورک افزود: با مذاکرات صورت گرفته با وزارت امور خارجه و معاونت حقوقی ریاست جمهوری موضوع تحریم اپلیکیشن های ایرانی توسط شرکت های خارجی در دست پیگیری است.در سفر رئیس جمهور به نیویورک نیز پیگیری های اولیه برای شفاف سازی دلایل این تحریم انجام شد وبررسی ها نشان می دهد مقررات ویژه ای برای تحریم اپلیکیشن های ایرانی از فروشگاه های اپلیکیشن خارجی وجود ندارد بلکه شرکت های آمریکایی به دلیل تهدیدهای دولت جدید آمریکا در این زمینه ریسک نکرده اند و برای آن که تحت بازرسی دولت آمریکا قرار نگیرند، به تحریم اپلیکیشن های ایرانی اقدام کرده اند.پیگیری این مسئله زمان بر است اما مذاکرات شرکت های خارجی مذکور شروع شده و به لحاظ حقوقی کار در جریان است.
وی همچنین با اشاره به اجرای رجیستری گفت : رجیستر کردن گوشی هیچ راه حلی به جز برقراری ارتباط با سرویس ۷۷۷۷ ندارد و هیچ هزینه اضافی نیز برای مشترکان در پی نخواهد داشت و هیچ تماسی برای رجیستری با مشترکان صورت نمی گیرد و هیچ نیازی به کارت بانکی یا پسورد دوم و سناریوهایی از این قبیل که از سوی کلاهبرداران اعلام می شود، نیست.وی درباره آخرین وضعیت فیلترینگ هوشمند نیزافزود :  اجرای فیلترینگ هوشمند روی یکی از شبکه های اجتماعی خارجی به دلیل پیاده سازی الگوریتم رمز موفقیت کاملی نداشت، اما  این پروژه  شامل دو بخش است که در حال پیگیری است و در یک فرایند، با پالایش هوشمند بسیاری از کانال های مستهجن و غیر اخلاقی شناسایی می شود و با همکاری که با سرویس ها داریم برای مسدود کردن دسترسی سایت ها و کانال هایی با محتواهای غیر دینی و مستهجن اقدام می کنیم. وی همچنین از تشکیل کمیته مشترک با قوه قضاییه برای رفع موانع کسب و کارهای اینترنتی و جلوگیری از برخورد های سلیقه ای با این کسب و کارها خبر داد.وی همچنین با اشاره به درز اطلاعات کاربران و دخل و تصرف در اطلاعات کاربران از سوی یکی از اپلیکیشن های تاکسی آنلاین گفت:از این کسب و کار خواستیم عذرخواهی کند و برای اجرای حکم قضایی نیز در این زمینه تدابیری اندیشیده شده است.