گم شدن یا به سرقت رفتن گوشی از جمله اتفاقاتی است که به صورت محتمل یک بار در زندگی خودتان یا دوستان تان با آن برخورد خواهید کرد. در این صورت هنوز راه‌هایی برای بازگرداندن گوشی تلفن تان وجود دارد.به گزارش ایسنا، به هرحال چه گوشی شما گم شده باشد و چه به سرقت رفته باشد، دو راه حل کلی برای یافتن مکان فعلی آن وجود دارد که البته هرکدام از این روش‌ها مستلزم پیش نیازهایی است. به طور کلی یافتن مکان گوشی با اینترنت و GPS میسر است که هرکدام به صورت جداگانه توضیح داده خواهد شد.
یکی از این روش ها استفاده از اکانت گوگل است که پیش نیاز آن متصل کردن گوشی به اکانت "جی‌میل" است؛ برای این که بعدا بتوانید از قابلیت Android Device Manager که یکی از قابلیت‌های کاربردی گوگل است، استفاده کنید، حتما باید یک بار از گوشی اندرویدی خود وارد اکانت جی‌میل تان شوید.فرقی نمی‌کند از چه طریقی (جی‌میل، گوگل پلی، Maps، یوتیوب و ....) وارد اکانت خود شوید، فقط کافی است یک بار از طریق گوشی اندروید خود اطلاعات جی‌میل تان را وارد کرده باشید. حالا در صورتی که گوشی شما گم شده باشد، می‌توانید با مراجعه به این لینک و وارد کردن اطلاعات اکانت خود مکان فعلی گوشی‌تان را با دقت بسیار بالایی شناسایی کنید.
زمانی که دایره آبی رنگ نشان دهنده مکان گوشی شما فعال شد در کنار آن سه گزینه برای اقدامات بعدی وجود دارد؛ یکی گزینه "Ring" است که با لمس آن به مدت پنج دقیقه صدای زنگ گوشی شما پخش خواهد شد. این گزینه برای مواردی مناسب است که گوشی شما در نقطه کوری گم شده و پیدا کردنش مشکل است. با این قابلیت می‌توانید گوشی خود را پیدا کنید.
گزینه دیگر "Lock" است که با این قابلیت می‌توانید در صورت گم شدن گوشی، آن را قفل کنید و حتی برایش پسورد بگذارید. همچنین گزینه Erase برای مواردی است که گوشی شما گم شده و اطلاعات بسیار حساسی در آن دارید که به شدت شما را نگران کرده است. اکیدا توصیه می‌شود در چنین مواردی از این قابلیت استفاده کنید تا اطلاعات شما کلا از روی گوشی پاک شود.
گوشی شما در صورتی توسط این قابلیت گوگل ردیابی خواهد شد که به اینترنت متصل شده باشد.
در واقع مکان ارائه شده، مکانی است که آخرین بار گوشی شما آنلاین بوده است. مسلما بهره‌گیری از گوشی‌های هوشمند بدون اتصال به اینترنت فایده چندانی ندارد، پس به احتمال زیاد گوشی شما بعد از سرقت نیز به اینترنت متصل خواهد شد. البته توصیه می‌شود اگر باتری گوشی شما ظرفیت کافی را دارد همواره دیتای گوشی خود را روشن کنید تا در صورت گم شدن سریع‌تر بتوانید آن‌را ردیابی کنید.
روش دیگر پیدا کردن گوشی های گم شده یا سرقتی استفاده ازGPS  است که پیش نیاز آن  نصب نرم افزار GPS SMS Phone Finder روی گوشی است.بعد از نصب نرم افزار روی گوشی در صورتی که گوشی تان را گم کردید از خط دیگری عبارت locateme YOUR_KEY را به خط خود بفرستید. YOUR_KEY در واقع رمز شماست که با اجرای اپلیکیشن باید آن را تعیین کنید.مثلا اگر رمز شما Cat92 باشد باید عبارت locateme Cat92 را پیامک کنید. در این صورت اطلاعات مکان فعلی گوشی شما به صورت لینک برایتان ارسال خواهد شد.البته باید توجه داشته باشید باید حتما GPS گوشی شما روشن باشد تا بتوانید از این نرم افزار استفاده کنید. به این منظور می‌توانید همواره GPS خود را روشن نگه دارید و برای این که بعد از سرقت GPS شما خاموش نشود از اپلیکیشن‌های قفل گذاری استفاده کنید و روی تنظیمات خود پسورد بگذارید.