یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به جلسه هفته جاری این کمیسیون برای بررسی حوادث اخیر، گفت که احتمالا روز جمعه فیلتر تلگرام و اینستاگرام برداشته می شود.به گزارش ایسنا، رحیمی در کانال تلگرامی‌اش به ارائه توضیحاتی درباره جلسه هفته جاری کمیسیون امنیت ملی درباره حوادث اخیر پرداخت و یادآور شد: در جلسه دوشنبه هفته جاری کمیسیون امنیت ملی همه مسئولان ارشد از دستگاه های مختلف حضور یافتند و دو ساعت مبسوط حوادث اخیر مورد بحث و ارزیابی قرار گرفت.به گفته وی،مسدود کردن تلگرام و اینستاگرام مقطعی است و احتمالا جمعه رفع انسداد شود.

وزیر ارتباطات نیز در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به این که آرامش به بیشتر نقاط کشور بازگشته است، گفت: از شورای امنیت کشور خواسته‌ایم مجوز استفاده از شبکه‌های اجتماعی را در مناطقی که آرامش به آن ها بازگشته است، بدهد.آذری جهرمی افزود: درباره فیلتر شبکه‌های مجازی در شورای امنیت کشور نظرهای موافق و مخالفی وجود داشت و در نهایت تصمیم گرفته شد که در شرایط فعلی این شبکه‌ها فیلتر شود.وی  افزود: هم به دسترسی آزاد به اطلاعات و هم به امنیت در حقوق شهروندی اشاره شده است و دولت به هر دوی این حقوق مردم پایبند است، اما این روزها شاهد بوده‌ایم که برخی کانال‌های تلگرامی آشوب و تروریسم را در کشور ترویج می‌دادند. ما از مدیر تلگرام خواستیم این کانال‌ها محدود شود که این کار هم انجام شد اما کانال‌های جدیدی دوباره فعال شدو مدیر تلگرام هم پایبند به مقرراتی که خودشان وضع کردند، نماند.این واقعیت باید در نظر گرفته شود که هیچ کشوری اجازه فعالیت این کانال‌ها را نمی‌دهد. وی با بیان این که کانال های متعدد تلگرامی وجود دارند که به ترویج خشونت و رفتارهای تروریستی اقدام می‌کنند، گفت: آمارها و مستندات این مسئله وجود دارد و اگر تاکنون در این باره آمار و مستنداتی ارائه نکرده‌ایم به دلیل ترویج نکردن خشونت بوده است. کانال‌هایی که مردم را به آتش زدن خانه مسئولان، مساجد و حمله به مراکز نظامی تشویق می‌کنند. این گونه موارد در هیچ کشوری اجازه فعالیت نخواهند داشت.
وی افزود: ظرفیت های خوبی که در کشور برای توسعه کسب و کار و اشتغال ایجاد شده مورد سوءاستفاده برخی قرار گرفت و  اثرات آن در چند روز گذشته در کشور قابل مشاهده بود.آسیب های زیادی به این بهانه به آرامش و زندگی مردم زده اند.وی ادامه داد: اگر این شبکه‌های اجتماعی را مسدود می‌کردیم کاربردهای خوب آن متوقف و باعث ایجاد نارضایتی می‌شد از سوی دیگر اگر شبکه‌های اجتماعی فیلتر نمی‌شدند امنیت اجتماعی کشور زیر سوال می‌رفت.
جهرمی خاطرنشان کرد: در مرحله اول توقف شبکه های اجتماعی درباره فعالیت این شبکه ها در شورای عالی امنیت ملی در شرایطی که نظرات متعددی در این باره وجود داشت، تصمیم گیری شد که نتیجه آن توقف موقت برخی از این شبکه ها بود که این تصمیم طی چند روز گذشته در کشور اجرایی شد.
وی تصریح کرد: گام بعدی بازگشایی این شبکه هاست. چند روز گذشته پیگیری هایی در این زمینه از شورای امنیت کشور انجام دادیم که در مناطقی که آرامش حاکم است این شبکه ها بازگشایی شوند.با مدیر تلگرام نیز مکاتبه کردیم که ادامه فعالیت تلگرام در ایران منوط به حذف موارد تروریستی است.بیشترین کاربران و میزان استفاده از تلگرام در ایران است، طبیعتاً اگر احترام متقابل نباشد شرایط دشوار خواهد شد. این همکاری با دولت ها نیست و احترام به کاربر است مگر ما اطلاعات خصوصی مردم را خواستیم یا چیزی در حوزه های سیاسی خواستیم؟ ما می گوییم ترویج خشونت را متوقف کند و اگر متوقف نشود ادامه این شبکه اجتماعی در ایران امکان پذیر نیست. مردم هم باید نظر خود را به مدیر تلگرام اعلام کنند.
وزیر ارتباطات ابراز امیدواری کرد: مدیر تلگرام به مقررات موجود و درخواست مردم برای حذف موارد تروریستی احترام بگذارد.جهرمی گفت: کشور در موارد سیاسی و انتقادی «باز» عمل کرده است، همه ارکان نظام ظرفیت انتقادی این شبکه ها را پذیرفته اند،اما فازی که شبکه های اجتماعی در این شرایط کشور به آن ورود کرده اند و نوع برخورد آن ها در این فضا به ویژه از جانب تلگرام، فاز ترویج خشونت و رفتارهای تروریستی است.شایان ذکر است برخی کاربران می گویند: تلگرام‌شان رفع محدودیت شده است،برخی دیگر از ادامه فیلتر این اپلیکیشن خبر دادند.این در حالی است که همچنان تلگرام روی سیم کارت همراه اول تا لحظه انتشار این خبر بسته است و تنها برخی کاربران خانگی قادر به باز کردن تلگرام شده‌ بودند که آن ها نیز دوباره قطع شدند.کارشناسان می‌گویند تغییر آی‌پی و سرور تلگرام برای کاربران ایرانی از مبدأ باعث باز شدن موقت تلگرام شد که بلافاصله آی‌پی‌ها شناسایی و فیلتر شدند.