شاخص‌ها (Index) و جداول دیتابیس‌های بزرگ با استفاده از بخش‌بندی یا Partitioning به Object‌های کوچک‌تر تقسیم شده و در نتیجه امکان مدیریت آن‌ها در سطحی دقیق‌تر از Granularity میسر می‌گردد. بخش‌بندی در اوراکل، گزینه‌ای از نسخه 12c Enterprise  اوراکل محسوب می شود و موجب افزایش مدیریت‌پذیری، عملکرد و دسترس‌پذیری دیتابیس‌های بزرگ شده و به منظور پاسخ‌گویی به الزامات مختلف کسب‌وکارها گزینه‌های جامعی از روش‌های بخش‌بندی را فراهم نموده و می‌تواند بدون نیاز به تغییر هیچ کدی روی OLTP و برنامه‌های Data Warehousing (انباره داده) اعمال گردد. علاوه بر این Zone Mapهای موجود بر روی Oracle Engineered Systemها به منظور آراسته نمودن داده‌های نامحدود، جداول و Partitionها را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم می‌کند. Oracle Partitioning همچنین مدیریت ذخیره‌ساز Oracle Database 12c را تکمیل نموده و با ویژگی های فشرده‌سازی مشتریان خود را قادر می‌سازد تا هزینه‌های ذخیره سازی را کاهش دهند.

بهبود قابلیت مدیریت، عملکرد و دسترسی به پایگاه داده

Oracle Partitioning، قابلیت مدیریت، عملکرد و دسترسی به چندین ترابایت OLTP و سیستم‌های Data Warehousing را به صورت قابل توجهی افزایش داده و برای تعیین اینکه چگونه داده‌ها در پارتیشن قرار می‌گیرند، گزینه‌های جامعی از روش‌های بخش‌بندی از جمله Range، Interval، Hash، List و Compositeرا  ارائه می‌دهد.

بخش‌بندی به منظور بهبود قابلیت مدیریت

به منظور مدیریت اطلاعات، مدیران دیتابیس‌ها قادر خواهند بود با استفاده از Oracle Partitioning رویکرد ” تقسیم و غلبه” (Divide and Conquer) را اتخاذ نموده و عملیات نگهداری همچون Indexing، بارگذاری، فشرده‌سازی و آراستن و دسته بندی اطلاعات را بر اساس هر پارتیشن اجرا نمایند. به عنوان مثال یک مدیر دیتابیس قادر به ادغام و فشرده‌سازی چندین پارتیشن قدیمی در یک عملیات واحد بوده و همچنین بدون بروز اختلال در دسترسی به داده‌ها، آن‌ها را به فرآیند Tiering ذخیره‌سازی کم هزینه منتقل می‌نماید. با بخش‌بندی کردن جداول و شاخص‌های بزرگ به بخش‌های کوچک‌تر که آسان‌تر مدیریت می‌شوند چنین عملیات نگهداری تنها به Objectهای پایگاه داده مربوطه مانند Partitionsها اعمال می‌گردد.

بخش‌بندی به منظور افزایش عملکرد

Oracle Partitioning در مواجهه با افزایش حجم اطلاعات، با محدود کردن مقدار داده‌هایی که مورد بررسی یا عمل قرار می‌گیرند، عملکرد را بهبود می‌بخشد؛ بنابراین عملکرد در مقایسه با جداول تقسیم نشده، به صورت قابل توجهی بهبود می‌یابد و ویژگی‌های عملکردی Oracle Database 12c تکمیل می‌شود و در ارتباط با تکنیک‌های Indexing، اتصال و یا روش دسترسی موازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر موارد فوق، بخش‌بندی در سطح دیتابیس پیاده‌سازی می‌شود، پس به منظور استفاده‌ی آسان از مزایای عملکرد، نیاز به اعمال هیچ ‌گونه تغییری در کد برنامه و یا اعلام Query نمی‌باشد از جمله‌ی این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. برای استفاده ی خودکار از Meta Data های تقسیم کننده و استفاده از اطلاعات مرتبط برای انجام یک عملیات  SQL، بخش‌بندی اصلاح می شود. در نتیجه‌ی این اقدام، برای برآوردن Queryهای خاص، دیتابیس به جای دسترسی به تمامی جداول یا شاخص‌ها تنها به بخش‌های مربوطه دسترسی خواهد داشت.
  2. Zone Mapها که به منظور اصلاح ” Zones Of Blocks” و همچنین اصلاح بخش‌های کامل برای هر ستون که در یک Zone Map تعریف شده، بدون در نظر گرفتن اینکه این ستون در کلید پارتیشن بندی جدول یا Table Partitioning Key وجود دارد یا خیر، مورد استفاده قرار می‌گیرند. بخش‌بندی همراه با Zone Mapها موجب فراهم نمودن جامع‌ترین اصلاحِ اطلاعات موجود در بازار می‌گردد. Zone Mapها تنها بر روی Oracle Engineered Systemها وجود دارند و از Oracle Database 12c 12.1.0.2 در دسترس قرار گرفتند.

اتصالات Partition-Wise می‌توانند به دو جدول که Join شده اند، اعمال گردند و هر دو جدول بر روی کلید اتصال بخش‌بندی می‌گردند. در نتیجه:

  • بین هر یک از پارتیشن‌ها، Join بزرگ به صورت خودکار به Joinهای کوچک‌تر تقسیم می‌گردند.
  • فرآیند Join کردن کلی، در زمان کوتاه‌تری تکمیل می‌شود.
  • منابع کمتری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این مزایا به منظور اجرای پیاپی و یا موازی Queryها عملکرد قابل توجهی ارائه می‌دهد.

خودمختاری یا Autonomy بخش‌های مجزا همراه با Database In-Memory تنها به دو نوع داده اجازه‌ی تجمیع به عنوان In-Memory Column می‌دهد:

  1. ضروری‌ترین ‌داده‌های مربوط به کسب‌وکار
  2. ضروری‌ترین ‌داده‌های مربوط به عملکرد

این در حالی است که اطلاعات ضروری کمتری در دیسک یا فلش ارزان‌تر مستقر می‌شوند. بنابراین حتی بزرگ‌ترین پایگاه‏داده می‌تواند از جانب In-Memory و بدون محدود شدن توسط حافظه‌ی موجود، شاهد مزایای عملکرد قابل توجهی باشد.

بخش‌بندی به منظور افزایش دسترس‌پذیری

Objectهای دیتابیس بخش‌بندی شده، موجب فراهم نمودن بخش‌های مجزا می‌گردد که بخش مهمی از استراتژی دسترس‌پذیری بالا یا High-Availability  می‌باشد. برای مثال، اگر بخشی از یک جدول در دسترس نباشد، تمامی بخش‌های دیگر جدول به صورت آنلاین و در دسترس باقی می‌مانند. برنامه‌های کاربردی در مقابل این جداول بخش‌بندی شده به اجرای Queryها و تراکنش‌ها، ادامه می‌دهند و این عملیات دیتابیس که نیازی به دسترسی به بخش غیرقابل دسترس ندارد با موفقیت اجرا می‌شود. علاوه بر این، پارتیشن کردن با قادر نمودن مدیران دیتابیس‌ها برای اجرای عملیات نگهداری بر روی Objectهای دیتابیس بزرگ در Short-Term Windows، موجب کاهش Downtime برنامه‌ریزی شده می‌گردد.

مدیریت چرخه اطلاعات با Oracle Partitioning

با استفاده از Oracle Partitioning، معضل سازمان‌های IT در ذخیره مقادیر وسیع اطلاعات با کمترین هزینه‌ی ممکن برطرف می‌شود. استقلال بخش‌های مجزا همراه با درک نحوه دسترسی به اطلاعات، عوامل کلیدی برای اجرای یک استراتژی ذخیره سازی به صورت Tier می‌باشند. فرآیند بخش‌بندی، مشخصا در جداول حاوی داده‌های پیشین، Partitionهای مجزا یا گروه‌های Partition را فعال می‌نماید تا در سطوح Storage مختلف، ذخیره شده و ویژگی های فیزیکی متفاوتی همچون فشرده‌سازی و Price Pointها را ارائه می‌نماید. به عنوان مثال تنها اطلاعات سه ماه اخیر یک جدول سفارشات حاوی اطلاعات دو سال، بر روی Tier ذخیره‌ساز High-End گران قیمت ذخیره می‌شود و بقیه جدول (تقریبا 90 درصد اطلاعات) در یک Tier ذخیره‌سازی ارزان قیمت نگهداری می‌شوند. با استفاده از Oracle Partitioning، هزینه‌های Storage به دلیل عواملی خاص و بدون تأثیر دسترسی کاربر نهایی کاهش می یابد، لازم به ذکر است که صرفه‌جویی در هزینه تا 50 درصد یا بیشتر معمول می‌باشد، بنابراین هزینه مالکیت برای اطلاعات ذخیره شده، کاهش پیدا می کند. با استفاده از Automatic Data Optimization همراه با Heat Map روند تجزیه و تحلیل استفاده از داده‌ها و نگهداری از فرآیند Tier ذخیره‌ساز و فشرده‌سازی می‌تواند بدون هیچگونه نیاز به مداخله دستی یا کدگذاری، به صورت کاملا خودکار انجام گیرد. لازم به ذکر است که Heat Map عملکردی در گزینه‌ی Advanced Compression می‌باشد.

Oracle Partitioning برای تمامی برنامه های کاربردی دیتابیس

بخش‌بندی نمودن جداول و Indexهای بزرگ در Oracle Database 12c تضمین می‌نماید که یک روش بهینه برای هرگونه الزامات کسب‌وکار موجود بوده و موجب افزایش مدیریت‌پذیری، عملکرد و دسترس‌پذیری تقریبا هر برنامه‌ای از دیتابیس می‌شود. این یک فرآیند بسیار ساده برای پیاده‌سازی بخش‌بندی‌ها می‌باشد و می‌تواند به منظور تضمین موفقیت هم به لحاظ عملکرد کاربر تجاری و انتظارات دسترس‌پذیری و هم از لحاظ کاهش هزینه‌های عملیاتی و IT، برای پردازش هرگونه تراکنش و برنامه‌های Data Warehousing مورد استفاده قرار گیرد.

مطلب مفید بود؟