معرفی Cisco DNA Center و ویژگی‌های Cisco DNA Analytics

تکنولوژی جدیدی که توسط شرکت سیسکو با نام The Network. Intuitive ارائه شده، به عنوان برترین روشِ مدیریت شبکه در عصر دیجیتال معرفی شده است.

با توجه به اینکه امروزه تکنولوژی‌های پرطرفداری مانند Mobility، اینترنت اشیا (IoT) و رایانش ابری، باعث تسهیلِ پیاده‌سازی فضای دیجیتال در محیط‌های IT می‌گردند؛‌ بنابراین جهت دست‌یابی به این اهداف باید با تحولات این حوزه همسو شویم. در این بین فرآیندهایی همچون خودکارسازی، قابلیت اطمینان، امنیت و تطبیق‌پذیری به همراه دیدگاه‌ها و اطلاعات Real-Time و تجربیات حاصل از شخصی‌سازی از ضروریات این امر به شمار می‌آیند. علاوه بر این موارد، در اختیار داشتن یک شبکه که دائما به ‌یادگیری، تطبیق‌پذیری و حفظ امنیت خود می‌پردازد نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مقاله به معرفی محصول جدید سیسکو با نام The Network. Intuitive می‌پردازیم که آغازگر عصر جدیدی در صنعت سرویس‌دهی شبکه محسوب می‌شود.

شرکت امن پایه ریزان کارن APK نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

زیرساخت شبکه را می‌توان زمینه‌ساز تحولات دیجیتال و عامل حیاتی در موفقیت کسب‌و‌کارهای مختلف دانست. Cisco Digital Network Architecture Center یا به اختصارCisco DNA Center ، یک برنامه کاربردی برای مدیریت شبکه به صورت متمرکز بوده و موجب تسهیل آن می‌شود؛ در واقع استفاده از این تکنولوژی موجب پیشرفت سریع‌تر دنیای IT و همچنین کاهش هزینه‌ها با استفاده از خودکارسازی می‌گردد و آنالیز شبکه باعث بهبود عملکرد شبکه و امنیت و همچنین کاهش ریسک می‌شود.

ویژگی‌های استفاده از Cisco DNA Center

با توجه به اینکه تکنولوژی Cisco DNA Center جزو تکنولوژی‌های جدیدمی باشد، قابلیت‌های زیادی در آن پیاده‌سازی شده است که در زیر به برخی از آنها می‌پردازیم:

با استفاده از یک داشبورد مشخص و واحد در این تکنولوژی، برای مدیریت و خودکار نمودن شبکه، می‌توان در زمان صرفه‌جویی کرد. همچنین طراحی یک شبکه پیشرفته سازمانی را با ایجاد سایت‌ها در موقعیت‌های جغرافیایی مختلف شروع کرد و سپس به اضافه نمودن تجهیزات شبکه پرداخت. با کمک Cisco DNA Center، توسعه سریع فعالیت‌های سازمانی به همراه جریان‌های کاری مشخص و همچنین Template‌های قابل استفاده مجدد صورت می‌گیرد. در ضمن زمان لازم جهت پیکربندی و آماده‌سازی هزاران تجهیزات شبکه در سراسر سازمان از چندین ساعت به چند دقیقه کاهش خواهد یافت. لازم به ذکر است که فرآیند خودکارسازی تغییرات شبکه، موجب پاسخگویی سریع به نیازهای سازمانی می‌گردد.

از دیگر قابلیت‌های این تکنولوژی، ارائه فیدبک‌ها از پلتفرم Network Data به صورت Real-Time که اطلاعات مربوط به تجهیزات را جمع‌آوری می‌کند، می‌باشد.

راهکار Assurance با استفاده از دیدگاه‌های دقیق از طریق یادگیری ماشینی و همبستگی منابع داده‌ها می‌تواند اطلاعاتی را در مورد شبکه، Client و عملکرد برنامه‌های کاربردی ارائه نماید که در نهایت منجر به ارائه توصیه‌هایی برای حل مشکلات و شناسایی دلایل ریشه‌ای آنها می‌گردد. علاوه بر اینکه میزان استفاده را بر اساس روندها و با توجه به انحراف‌های ایجاد شده نسبت به رفتار اصلی پیش‌بینی نموده و امکان اجرای شبکه با حداکثر عملکرد را فراهم می‌نماید.

با Cisco DNA می‌توان به اجرای Policy در سراسر شبکه سرعت بخشید تا پاسخگوی نیازهای در حال ‌تغییر سازمان مربوطه باشد. از طرفی ایجاد دسترسی ایمن و مبتنی بر گروه و یا بخش‌بندی شبکه بر اساس الزامات سازمانی صورت می‌گیرد. با این تکنولوژی، امکان استفاده از Policyها برای کاربران و برنامه‌های کاربردی به جای تجهیزات شبکه فراهم می‌گردد.

قابلیت خودکارسازی که موجب کاهش حجم عملیات‌های دستی و هزینه‌های مرتبط با خطاهای انسانی شده و در نهایت به بهبود وضعیت امنیتی و Uptime بودن، منجر می‌شود.

ارزیابی شبکه و استفاده از ساختار برای تبدیل داده‌ها به اطلاعات هوشمند توسط Assurance صورت می‌گیرد که تضمین می‌نماید تغییر در پیکربندی Policy مربوط به تجهیزات شبکه موجب دستیابی به اهداف سازمانی می‌شود.

کاهش Downtime در شبکه، همراه با تضمین سرویس‌دهی شبکه به صورت Real-Time از دیگر قابلیت‌های این تکنولوژی است.

با Cisco DNA Center، استراتژی مانیتورینگ از حالت واکنشی به حالت کنش‌گر و آینده‌نگرانه تغییر می‌کند و تعیین نحوه عملکرد شبکه، پیش‌بینی مشکلات شبکه در بخش‌های مختلف سازمان و ارائه راهکارهای توصیه‌ شده برای کاهش Downtime با استفاده از Assurance صورت می‌گیرد.

مدیریت متمرکز با Cisco DNA Center

Cisco DNA Center این قابلیت را داراست که شبکه End-to-End را از مجموعه سازمان‌های همجوار، شعب و از WAN تا Cloud مدیریت نماید. ضمن اینکه این تکنولوژی برروی کنترلر SDN و Cisco Application Policy Infrastructure Controller-Enterprise Module یا به اختصار APIC-EM قابل‌اجرا می‌باشد.

DNA Center با استفاده از بارهای کاری ساده موجب تسهیل فرآیند طراحی، آماده‌سازی و پیاده‌‌سازی Policyها در سراسر شبکه می‌گردد و علاوه بر آن، یک قابلیت دید End-to-End ارائه کرده و از اطلاعات شبکه برای بهینه‌سازی عملکرد شبکه و ایجاد بهترین تجربه برای کاربر و برنامه کاربردی استفاده می‌نماید.

مزایای استفاده از Cisco DNA Center

  • تسهیل مدیریت شبکه

شبکه سازمانی از یک داشبورد متمرکز مدیریت می‌شود.

  • پیاده‌سازی شبکه‌ در چند دقیقه به جای چند روز

DNA Center با استفاده از بارهای کاری ساده موجب تسهیل فرآیند طراحی، آماده‌سازی و پیاده‌سازی Policy در سراسر شبکه می‌شود.

  • کاهش خطای انسانی

خودکارسازی مبتنی بر Policy ، موجب کاهش Downtime شده و وضعیت امنیتی را بهبود می‌بخشد.

  • پیش‌بینی قبل از وقوع مشکلات

در فرآیندهای Analytics و Assurance، با استفاده از مشاهده شبکه، به بهبود عملکرد شبکه و ارائه بهترین تجربه برای کاربر و برنامه کاربردی پرداخته می‌شود.

بررسی Cisco DNA Analytics and Assurance

با کمک این تکنولوژی می‌توان نقایص را پیش از بروز مشکل برطرف نمود و با این راهکار می‌توان به بالاترین سطح عملکرد شبکه دست یافت.

تیم IT در صورت بروز قطعی شبکه یا نقص عملکرد باید قبل از رفع مشکل، به کشف دلایل ریشه‌ای آن بپردازند. ذکر این نکته مهم است که در اختیار داشتن تعداد بیشتری از ابزارهای آنالیز و داده‌های بیشتر همیشه موجب عیب‌یابی سریع‌تر مشکلات نمی‌شود. با این وجود، دید وسیع‌تری را نسبت به رویدادهای شبکه و پلتفرم ارائه نموده و راهکارهایی را برای حل مشکلات در زمان کمتر عرضه می‌نماید که باعث می‌شود زمان Uptime شبکه نیز افزایش یابد.

در واقع  Cisco DNA Analytics and Assuranceبه ارتقاء عملکرد شبکه کمک می‌کند. این راهکار با هدف پیش‌بینی رویدادهای آتی، شبکه را مانیتور نموده و اطلاعات مربوط به تجهیزات، برنامه‌های کاربردی و کاربران را جمع‌آوری و پردازش می‌کند؛ سپس آن را در Cisco DNA Center که یک داشبورد واحد با کاربری آسان جهت مدیریت تمامی فرآیندهای آنالیز محسوب می‌گردد، ارائه می‌نماید.

افزایش سرعت در فرآیندهای عیب‌یابی، مانیتورینگ و شناسایی اختلالات

Cisco DNA Analytics and Assurance این قابلیت را داراست که با APIC-EM ادغام شده و قابلیت خودکارسازی برای اقدامات معمول در پیکربندی را بر روی تجهیزات شبکه فراهم نماید. این روند به عنوان یک Closed Feedback Loop در نظر گرفته می‌شود.

دیدگاه‌ها و اطلاعات حاصل از تجهیزات شبکه ممکن است بر تصمیمات مربوط به خودکارسازی و در نتیجه پیکربندی و پیاده‌سازی تاثیر بگذارد. بنابراین می‌توان پیش از پیاده‌سازی با اجرای سناریوهای What If از نحوه تاثیر این تغییرات احتمالی بر عملکرد شبکه مطلع گردید.

همچنین با یک نگاه اجمالی و بررسی میزان صحت عملکرد می‌توان موقعیت مشکل و دلایل اصلی آن را شناسایی نمود. ضمن اینکه سیسکو با بهره‌مندی از سال‌ها تجربه، به ارائه راهکارهای اصلاحی در این زمینه پرداخته است. Cisco DNA Analytics and Assurance حتی در صورت عدم بروز مشکل به ارزیابی روندهای موجود در شبکه می‌پردازد تا حوزه‌های بروز نقص در عملکرد یا ظرفیت در آینده را شناسایی نماید؛ بنابراین امکان کاهش مشکلات پیش از تاثیر بر روی شبکه فراهم می‌گردد.

معرفی Cisco DNA Center و ویژگی‌های Cisco DNA Analytics

بررسی فرآیند آنالیز در Cisco DNA

مزیت کلیدی در Cisco DNA Analytics and Assurance، قابلیت جمع‌آوری و عملی نمودن دیدگاه‌ها و اطلاعات به طور مستمر می‌باشد. (NDP (Cisco Network Data Platform‌ به جمع‌آوری رکوردهای  NetFlow ، رویدادهای SNMP ، فعالیت کنترلر بی‌سیم LAN و اطلاعات Syslog به صورت Real Time، می‌پردازد تا نحوه عملکرد تجهیزات، کاربران و برنامه‌های کاربردی را مانیتور نماید. راهکار فوق از طریق مقایسه و بررسی داده‌های جمع‌آوری شده اقدام به ایجاد “الگوهای معمول” نموده و سپس با به کارگیری آنها در فرآیند آنالیز شبکه به بررسی Outlinerها می‌پردازد.

سپس این راهکار با اجرای فرآیندهای پردازشی پیشرفته به ارزیابی و ایجاد ارتباط بین رویدادها می‌پردازد. بنابراین دیگر نیازی به کارشناس داده‌ نخواهد بود. در حقیقت این امکان توسط شرکت سیسکو فراهم گردیده است تا  دلایل اصلی و ریشه‌ای به سرعت شناسایی شده و موثرترین راهکارها برای حل مشکلات ارائه گردد. همچنین می‌توان برای شناسایی دقیق‌تر علل مشکلات به بررسی جزئی‌تر از داده‌ها پرداخت.

با بهره‌گیری از قابلیت‌های Assurance در Cisco DNA Center می‌توان داده‌های مرتبط را به سرعت عملیاتی نمود. ضمن اینکه اطلاعات تحلیلی مستقیما به این داشبورد به عنوان یک کنسول واحد (Single-Pane-of-Glass) ارسال می‌شوند. اطلاعات در داخل داشبورد با وظایف هماهنگ شده و به این ترتیب اطلاعات برای پشتیبانی از نحوه عملکرد کاربر در دسترس وی قرار می‌گیرد.

مزایا  Cisco DNA Analytics and Assurance

  • Cisco DNA Center به ارائه یک داشبورد واحد با کاربری آسان برای مانیتورینگ صحتِ عملکرد شبکه، شناسایی دلیل اصلی مشکلات، ارزیابی تغییرات در پیکربندی شبکه و رفع مشکلات می‌پردازد.
  • Cisco Network Data Platform یا به اختصار NDP به جمع‌آوری داده‌ها از منابع متعدد شبکه می‌پردازد تا یک دید جامع را نسبت به تجهیزات، کاربران و برنامه‌های کاربردی برای ساختار و همبستگی مناسب فراهم نماید.
  • الگوریتم‌های پیشرفته یادگیری ماشینی به شناسایی فعالیت‌های‌ غیر معمول و Outlierهایی می‌پردازد که به عنوان دیدگاه‌‌هایی برای عرضه اطلاعات عملیاتی گزارش می‌شوند.
  • کلیه گزینه‌های پیشنهادی برای رفع مشکلات احتمالی حاصل سابقه‌ی سال‌ها تلاش شرکت سیسکو در حوزه دامین و ارائه بهترین راهکارها می‌باشند.
  • مشاهده و بررسی دقیق از طریق Taskهای دسته‌بندی شده در داشبورد Cisco DNA Center ارائه می‌شود. لازم به ذکر است که یکپارچه‌سازی این قابلیت‌ها با وظایف Cisco APIC-EM به خودکارسازی امور معمول در شبکه منجر می‌شود.