وزیر ارتباطات گفت: با افزایش کاربردهای فناوری اطلاعات در کشور، درآمد کشور از محل کاهش قاچاق، ۱۲ میلیون دلار افزایش یافت.جهرمی در چهارمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی، مبارزه با قاچاق را یکی از شاخص های اصلی اقتصاد مقاومتی دانست که حلقه مفقوده آن فناوری اطلاعات است و افزود: یکی از زیرساخت های اساسی اقتصاد مقاومتی بحث دولت الکترونیک است .وی از افزایش ۱۲ میلیون دلاری درآمد کشور از طریق جلوگیری از ورود قاچاق با استفاده از کاربردهای فناوری اطلاعات خبر داد و بیان کرد: امروز نظام گمرک در عرصه ارائه آمار به شفافیت رسیده و مشخص است واردات به چه میزان و بر اساس کدام چهارچوب و در زمان بندی های مشخص انجام شده است.
وی با اشاره به ممنوعیت ورود 21 قلم کالای فناوری اطلاعات خارجی به دلیل تولید در داخل،گفت: 19 قلم از این کالاها در وزارت صنعت، معدن و تجارت تایید نهایی شده است.جهرمی افزود :ممنوعیت به کارگیری کالاهای وارداتی که مشابه آن ها درداخل تولید می شود، تنهادربخش دولتی جنبه اجرایی خواهدداشت وبرای بخش خصوصی چندان جنبه اجرایی ندارد و باید این بخش را به استفاده ازکالاهای که درداخل تولیدمی شود، ترغیب کنیم. وی با بیان این که پیش بینی می شود تا سال 2030 حدود 10 درصد مشاغل سنتی در جهان تغییر کنندتصریح کرد:با مقاومت در برابر تغییر در شغل های سنتی، بهره وری در کشور زیر سوال می رود.همچنین با ادامه اتهام زنی به کسب و کارها و جوا‌ن ها، اقتصاد کشور به شرکت‌های خارجی واگذار خواهد شد. وی بابیان این که مردم در گرفتن مجوز کسب و کار پاس کاری می‌شوند، گفت: موردی وجود داشته که یک نهاد پنج کارت هوشمند صادر کرده است.
وزیر ارتباطات همچنین دراستودیو نگاه یک شبکه یک سیما گفت: تا پایان سال همه برندهای تجاری در طرح رجیستری قرار می گیرند.به گزارش مهر،وی افزود: درارتباط با رجیستری وارد فاز ۵ شده ایم، در این فاز، گوشی هایی که غیرقانونی وارد کشور شده و هزینه گمرکی آن ها پرداخت نشده است، ۳۰ روز روشن می ماند و پس از آن قابلیت استفاده نخواهد داشت.جهرمی تصریح کرد : ریالی از درآمدهای گمرک به واسطه برخورد با قاچاق کالا، به جیب وزارت ارتباطات نخواهد رفت واز طریق گمرک به خزانه وارد می‌شود اما پایش سلامت مردم و خدمات پس از فروش، یکی از منافع این وزارتخانه خواهد بود.افزایش قیمت گوشی ها تقریبا همان هزینه گمرکی است که با توجه به حساسیت های بازار این کالا،احتمال افزایش قیمت بی رویه ای هم در آن وجود خواهد داشت. دلیل دیگر افزایش قیمت گوشی ،افزایش قیمت دلاروافزایش ۵ درصدی عوارض خروج کالا از امارات بود.وی ورود فروشگاه های آنلاین به عرضه تلفن همراه را ابزاری برای تنظیم بازار بیان کرد.
وزیر ارتباطات گفت: پیام اجرای رجیستری به شرکت سامسونگ این بود که ما در صورت لزوم، ابزاری موثر برای کنترل بازار داریم.اقدام اخیرسامسونگ به عنوان شریک تجاری ایران در زمان تحریم ها، جای تامل و بررسی دارد اما جای نگرانی نیست زیرا اگر سامسونگ به نمایندگان ایرانی احترام نگذارد نباید بازار ما را هم بخواهد.
وی تاکید کرد:پیام‌رسان‌ها زیرساخت اقتصادی کشور ما هستند و نباید اطلاعات در این زمینه جای دیگری برود بلکه در حوزه امنیت ملی حتماً باید نظام پیام‌رسان‌ها داخلی شود. درباره پیام‌رسان‌ها سندی در شورای عالی فضای مجازی تصویب شده است که طبق آن ،هر کدام از دستگاه‌ها وظایفی دارند و اگر حاکمیت و بخش خصوصی اقدامات لازم را انجام دهند، پیام‌رسان‌هایی شکل می‌گیرند.
وی افزود:حدود 30 هزار گروه شامل گروه های دو نفره یا شرکت هایی با 200 کارمند در حال تولید برنامه هستند و این برنامه ها را روی کافه بازار قرار می دهند.
وی افزود: اکوسیستم کشور هنوز برای کسب و کارها در فضای مجازی مناسب نیست و ایجاد شغل در این حوزه فقط به دلیل استعداد بالای جوانان ما و خلأ 10 ساله در این زمینه در بازار کشور است.این موجب شده در دو سال اخیر سالی 100 هزار شغل در این حوزه ایجاد شود اما ادامه این روند با مشکل روبه رو است. باید اکوسیستم کسب و کار در فضای مجازی را مناسب سازی کنیم و ملاحظات فرهنگی، بومی و اقتصادی را در این حوزه در نظر بگیریم.در حوزه موتور جست وجو نیز در کشور نرم افزاری که توان رقابت با موتورهای جست وجو مانند گوگل را داشته باشد،نداریم و بر این اساس، به دلیل نبود روابط سیاسی، موتورهای جست وجو مانند گوگل حرف ما را در زمینه ایجاد نظام اینترنت کودک گوش نمی کند.