رئیس مرکز ملی فضای مجازی با تاکید براین که فیلتر کردن تنها راه نیست، گفت: باید با تقویت پیام‌رسان بومی و تصویب قوانین مهم در حوزه فضای مجازی شرایطی را فراهم کرد تا مهاجرت از تلگرام به پیام‌رسان‌های داخلی انجام شود.فیروزآبادی در جلسه یک شنبه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: با توجه به تحولات اساسی در فضای مجازی و تاثیرگذاری آن آمریکایی‌ها به دنبال آن هستند که هدایت فضای مجازی را به دست گیرند کما این که 70 درصد این فضا در اختیار آمریکایی‌ها ست. آن ها سعی می‌کنند چارچوب‌ها، ضوابط و قوانین حاکم بر آن را ایجاد کنند.آمریکایی‌ها اجازه ورود دولت‌ها را به این حوزه نمی‌دهند. هم اکنون پنج شرکت بزرگ دنیا در حوزه آی‌تی فعال هستند از این رو می‌توان نتیجه گرفت فضای اقتصادی دنیا در حال انتقال به حوزه فضای مجازی و آی‌تی است.وی با تاکید بر این که باید برای خدمات پایه جایگزین داشته باشیم، گفت: گروه‌های مرجع در حوزه‌های مختلف در فضای مجازی فعال هستند بنابراین فیلتر کردن تنها راه نیست. رشد و گسترش تلگرام در جامعه ما طبیعی نیست که این باعث بروز خطرات جدی شده است و جرایم در این شبکه در حال افزایش است،اغلب این جرایم غیرقابل پیگیری هستند آن هم در شرایطی که مسئولیت‌پذیری در این فضا وجود ندارد. جمیع این شرایط نشان می‌دهد که باید پیام رسانی بومی تقویت و حمایت شود. وی همچنین در همایش علمی تخصصی افتا درباره کلان داده و اینترنت اشیا،با تاکید بر لزوم ملی شدن خدمات فضای مجازی و این که در صورت خودکفایی در این حوزه به عنوان یک ملت هویت خواهیم داشت، اظهار کرد: درغیر این صورت به اتباع ملت‌های دیگر تبدیل می‌شویم و به جای افراد ایرانی، افراد تلگرامی و واتس‌اپی ایجاد می‌شوند.

موتورهای جست‌وجو، شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها، ایمیل و خدمات ابری باید حتما ملی شوند.ما در هیچ یک از خدمات ابری خودکفا نیستیم. حتی در شبکه اجتماعی سرگرمی هم روی یک شبکه عقب‌افتاده مانند تلگرام هستیم.عقب‌افتاده از این نظر که مربوط به پیش‌ از شکل‌گیری فضای مجازی است و از امکانات الکترونیکی استفاده می‌کند، نه هویت مشخصی دارد و در کانال‌هایش اجازه می‌دهد مطالب به بحث گذاشته شود.
در جلسات متعدد در این مرکز با حضور ۲۴ دستگاه اجرایی ، اصول لازم برای استفاده از اینترنت اشیا استخراج و مدون شده است تا هم حریم خصوصی هموطنان عزیز و هم امنیت عمومی رعایت شود.با تقویت پیام رسان های بومی و تصویب قوانین مهم در حوزه فضای مجازی باید شرایطی فراهم کرد که کاربران ایرانی بدون نیاز به فیلترکردن تلگرام از آن به پیام رسان‌های ایرانی مهاجرت کنند.البته وی در عین حال در گفت و گو با ایسناتصریح کرد: اگر به این نتیجه برسیم که لزوم فیلترینگ تلگرام وجود دارد، این کار را انجام می‌دهیم.درباره رفع فیلترتوئیترنیزبررسی‌ها در حال انجام است و احتمال این که سال آینده این اتفاق بیفتد، باید بررسی شود.به هر حال بستر خارجی به دلیل تبعیت نکردن از قوانین ایران هر لحظه امکان دارد موقت یا دایم فیلتر شود. به همین دلیل مردم حتما در یک پیام‌رسان ایرانی ارائه خدمت داشته باشند.