فیلترینگ دایمی تلگرام طی روز های اخیر به یکی از مهم ترین اخبار تبدیل شده است.

پس از آن که برخی منابع خبری به نقل از بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس اعلام کردند که تلگرام تا پایان فروردین فیلتر می شود و  جای خود را به سامانه مشابه ملی خواهد داد، وی روز یک شنبه نیز در گفت وگو با خبرگزاری خانه ملت، با تاکید بر این که بخشی از تهدیدهای امنیت کشور در تلگرام رقم می‎خورد گفت: به موضوع تلگرام باید با نگاه به منافع ملی و امنیت ملی نگریست . به گزارش خبرآنلاین،علاءالدین بروجردی افزود: این مبحث گره خورده با امنیت کشور است و تنها مختص ایران نیست. وقتی انگلیس به عنوان کشور شاخص غربی در سطح نخست وزیری اعلام می کند تلگرام بستر تولید تروریست است و کشورهایی چون چین و پاکستان تلگرام را فیلتر می کنند نشان دهنده این واقعیت مهم است که تلگرام با طراحی های صورت گرفته و پیچیدگی های پشت پرده، عملا تهدید امنیتی و اختصاصی برای جمهوری اسلامی است.به دلیل تهدید امنیتی تلگرام، کشورها آن را فیلتر کردند و از شبکه ها و پیام رسان های داخلی و ملی خود استفاده می کنند، ما هم به عنوان کشور شاخص طبیعتا باید در این جهت فعال باشیم.
وی با اشاره به این که صاحب تلگرام، روسی‌الاصل و یهودی زاده است گفت: این شخص که به دلیل امنیتی از روسیه خارج شده و تابعیت دیگری گرفته ، صحنه گردان این ماجراست. بروجردی یادآور شد: نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی از پاول دوروف که مالک و سرمایه گذار تلگرام است به عنوان سرمایه بزرگ برای رژیم صهیونیستی یاد می کند و شکرگزار این سرمایه است. نخست وزیر رژیم صهیونیستی چندی پیش شخصا به حضور او رسیده و در سمیناری به عنوان قدردانی از این سرمایه دار صهیونیستی گفته بنده کمال قدردانی را از زحمات شما که از برادر به من و رژیم صهیونیستی نزدیک تر و مهربان تر هستید دارم. بروجردی با اشاره به صحبت های نتانیاهو اظهار کرد: با این صحبت ها ماهیت تلگرام مشخص است و ایران بیشترین کاربر تلگرام را دارد بنابراین باید به موضوع تلگرام با نگاه به منافع ملی و امنیت ملی نگریست.
وی با بیان این که بخشی از تهدید های امنیت کشور در تلگرام رقم می خورد، گفت: مسئولیت فضای مجازی با شورای عالی فضای مجازی است و در آن جا در واقع تصمیم گیری شده، برخی تعابیر دیگری از این موضوع داشتند، در خصوص فضای مجازی در نهایت شورای عالی امنیت یا شورای عالی فضای مجازی تصمیم گیری می کنند.
بروجردی تاکید کرد: دراین مدت با وجود ارتباط دولت با مدیر تلگرام در جهت فیلتر کانال هایی که مشوق ضد امنیت بودند مسئولان تلگرام با ایران همکاری نکردند، آن ها به دنبال این هستند که برای افرادی که برای مسائل مالی وارد این شبکه مجازی می شوند مشکل آفرینی کنند.
وی با تاکید براین که باید با هوشمندی دنبال حفظ منافع و امنیت ملی کشور باشیم، گفت: از فیلتر تلگرام از منظر حفظ امنیت ملی دفاع می کنم ضمن این که بسیار مهم است که مسئولان قضایی و امنیتی کشور تشویق کننده پیام رسان داخلی و ملی باشند.  وی افزود: اطلاعات رد و بدل شده در تلگرام در اختیار انگلیس، آلمان و رژیم صهیونیستی قرار می گیرد. به گزارش ایسنا، وی چند روز پیش نیز در گفت‌وگو با «رادیو شهری بروجرد» با اشاره به موضوع از مدار خارج شدن «تلگرام» اظهار کرد: این تصمیمی است که در بالاترین سطح اتخاذ شده و تلگرام جای خود را به یک سامانه مشابه ملی خواهد داد.وی تصریح کرد: این موضوع به لحاظ امنیت ملی ما مهم است.وی با بیان این که ممکن است تعداد مشترکان سروش سه میلیون باشد و تعداد مشترکان تلگرام 40 میلیون، اما این تعداد سرریز می‌شوند و وقتی تلگرام از مدار خارج شد مردم به یک سامانه ملی روی می‌آورند، تاکید کرد: در باره نگرانی‌هایی که رسانه‌های بیگانه بیشتر به آن دامن می‌زنند که سامانه‌های داخلی ایمن نیست یا مسائلی از این دست، به لحاظ بسترسازی فنی و سالم بودن محیط آن، کار گسترده‌ای دارد صورت می‌گیرد.این تصمیم اتخاذ شده که تلگرام جای خود را به یک سامانه ملی بدهد و فکر می‌کنم حداکثر تا پایان ماه جاری (فروردین ماه) این اتفاق خواهد افتاد.
صحبت های بروجردی واکنش برخی نمایندگان را در پی داشت. پارسایی سخنگوی فراکسیون امید مجلس در گفت وگو با ایسنا با بیان این که «از بین بردن رقابت و ایجاد فضای انحصاری در مورد پیام‌رسان‌های داخلی سرنوشت آن ها را به صنعت خودرو دچار می‌کند» گفت که نمی‌توان به زور مردم را وادار به استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی کرد.وی با اشاره به جلسه غیرعلنی مجلس در آخرین روز کاری سال ۹۶ درباره فضای مجازی، گفت: این جلسه به گونه‌ای بود که می‌خواستند زمینه‌سازی و مجلس را قانع و توجیه کنند که چنین اتفاقاتی بیفتد ولی صحبت‌ها قانع‌کننده نبود و من در اکثریت مجلس هم استقبالی از این موضوع ندیدم و به نظرم مجلس قانع نشد.
سبحانی‌فر، رئیس کمیته ارتباطات مجلس و ناظر مجلس در کمیته تعیین مصادیق مجرمانه گفت: زمان فیلتر تلگرام زمان دقیقی نیست و نباید اخباری به جامعه پمپاژ شود که امنیت روانی مردم را مخدوش کند.وی اظهار کرد: با توجه به توسعه روزافزون فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی و اقبال عمومی به آن‌ها نمی‌توان جامعه را از آن‌ها محروم کرد اما باید تلاش کرد با اعتمادسازی نسبت به اپلیکیشن‌های داخلی، مردم به اراده خود از تلگرام یا سایر شبکه‌های اجتماعی به اپلیکیشن‌های داخلی اقبال پیدا کنند.
علیرضا رحیمی دیگر نماینده مجلس هم در واکنش به صحبت‌های بروجردی در کانال تلگرامی خود نوشته است: خبر فیلتر شدن تلگرام تا پایان ماه جاری از سوی مرجع مسئولی بیان نشده و بیش از این که بار خبری داشته باشد تاثیر آشفته سازی روانی و ایجاد نگرانی در بین مردم داشته است.