یک کنسرسیوم رسانه‌ای با مشارکت اپراتورهای تلفن همراه کشور، برخی بانک‌های خصوصی و یک شرکت نرم‌افزاری معتبر و صاحب دانش فناوری خارجی در حوزه رسانه‌های اجتماعی با هدف توسعه و ایجاد زیرساخت‌های رسانه‌ای اجتماعی در کشور شکل گرفته است.به گزارش فارس سعید مارکلایی مدیر این پروژه در این خصوص گفت: این کنسرسیوم با هدف توسعه و ایجاد زیرساخت‌های رسانه‌های اجتماعی خدمات محور، امن و بدون محدودیت راه اندازی شده و در این زمینه حمایت و پشتیبانی از پیام‌رسان «آی گپ» به عنوان اولین محصول این کنسرسیوم در دستور کار قرار گرفته است.وی افزود: راهبرد این کنسرسیوم توسعه و ارائه خدمات مبتنی بر مکان در قالب رسانه اجتماعی و با هدف رفع نیازمندی‌های مردم و مخاطبان است. طراحی و ارائه خدمات بانکی، بیمه ای، ارزش افزوده موبایل، سلامت و تجارت الکترونیکی از جمله خدماتی است که توسط این کنسرسیوم هدف گذاری شده است.وی  گفت: هم اکنون تشریفات حقوقی و اداری برای ثبت این کنسرسیوم در حال انجام است و در آینده بسیار نزدیک پس از طی این تشریفات در یک رویداد خبری تشکیل این کنسرسیوم و شرکت های مشارکت کننده در آن به رسانه ها و افکار عمومی اعلام خواهد شد.

استاد دانشگاه صنعتی شریف:پروتکل‌های امنیتی پیام رسان‌های داخلی استاندارد است
امنیت پیام رسان های بومی  واعتماد مردم به این شبکه ها ؛ جمعه شب در برنامه گفت و گوی ویژه خبری با حضور کارشناسان وفعالان این حوزه بررسی شد .به گزارش باشگاه خبرنگاران، مرتضی امینی استاد دانشگاه صنعتی شریف   مقوله امنیت در فضای مجازی  را دارای سه ویژگی کلی یعنی محرمانگی پیام‌ها، صحت اطلاعات و تغییر نیافتن اطلاعات توصیف کرد وافزود:پیام رسان‌ها یک سری سرویس‌های امنیتی را فراهم می‌کنند تا دو بخش اول یعنی محرمانگی و صحت اطلاعات را تامین کنند.از این رو امنیت احراز هویت در فضای مجازی و پیام رسان‌ها باید مورد توجه قرار بگیرد به طوری که در این پیام رسان‌ها علی رغم اسامی متفاوت شماره داده شده اهمیت می یابد.
مرتضی امینی با اشاره به پروتکل‌های امنیتی در پیام رسان‌ها تصریح کرد: در حالی که پیام رسان‌هایی مانند تلگرام دارای پروتکل‌های امنیتی هستند که چندین بار دچار شکست شده ، اما پروتکل‌های امنیتی موجود در پیام رسان‌های داخلی استاندارد است.
وی ادامه داد: امنیت در پیام رسان‌های داخلی مطابق با پروتکل‌های مربوط به مبادلات اطلاعات در بانک‌ها و ایمیل‌های عمومی است.
مهدی انجیدنی مدیر عامل آی گپ  نیز با بیان این که امنیت در حوزه نرم افزاری در داخل کشور شرایط مطلوبی دارد، افزود:  به طوری که بانک‌ها و سازمان‌های حساس اطلاعات خود را به راحتی در اختیار این نرم افزار‌ها قرار می‌دهند.
وی در عین حال با اشاره به وجود باگ‌های امنیتی در نرم افزار‌های داخلی تصریح کرد: هیچ نرم افزاری بدون ایراد وجود ندارد.حتی شرکت‌های بزرگی مانند ویندوز نیز دارای باگ و مشکلات امنیتی هستند.سید میثم سید صالحی مدیر عامل سروش نیز در این نشست با اشاره به گرایش مردم به نرم افزار‌های داخلی اظهار کرد: با گذشت مرز چهار میلیونی عضویت در پیام رسان سروش این نشانه وجود دارد که مردم به پیام رسان‌های داخلی اعتماد دارند.وی با بیان این که هیچ کدام از پیام رسان‌های داخلی تاکنون هک نشده اند، افزود: ظرفیتی معادل ۲۰ میلیون کاربر برای پیام رسان سروش ایجاد شده  است و  هیچ کس در پیام رسان سروش هک نشده و ارتباطات کاملاً امن بوده و امکان شنود و برداشت اطلاعات کاربران وجود ندارد.
به گفته وی ؛ مردم می‌توانند با خیال راحت کسب و کار خود را به پیام رسان های داخلی منتقل کنند چرا که امکاناتی در پیام رسان های داخلی در نظر گرفته شده که ظرفیت های بیشتری نسبت به تلگرام در اختیار کاربران قرار می‌دهد. به علاوه زمانی که حکم قضایی نباشد پیام رسان های داخلی اطلاعات مردم را به هیچ دستگاهی نمی دهند اما در صورت لزوم و دستور دستگاه قضا اطلاعات باید در اختیار قاضی قرار بگیرد. همچنین اگر فردی از پیام رسان داخلی استفاده کند در صورت بروز مشکل می تواند آن را از طریق مراجع قضایی حل کند.
داوری مدیر عامل پیام رسان بیسفون  نیز در این برنامه اظهار کرد: مصوبه‌ای در شورای امنیت ملی به تصویب رسیده که هیچ نهادی حق دسترسی به اطلاعات مردم در نرم افزارهای پیام رسان داخلی را ندارد.وی گفت :  نظارت دستگاه قضایی در پیام رسان های داخلی می تواند به تامین هر چه بیشتر حریم خصوصی مردم کمک کند، اگر در تلگرام به حقوق کسی تعارض شود هیچ فرد یا نهادی نمی توانست آن را پیگیری کند اما با روی کار آمدن شبکه‌های پیام‌رسان داخلی جرایم در دستگاه‌های قضایی قابل پیگیری است.