بررسی تهدیدات تلگرام در مجلس با حضور آذری جهرمی و فیروزآبادی
تسنیم -نشست کمیسیون اقتصادی مجلس برای بررسی ابعاد تهدیدات «تلگرام» برگزار می‌شود.سیدحسن حسینی‌شاهرودی نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: این نشست در روز دوشنبه هفته جاری( بیستم فروردین) برگزار می‌شود.
وی افزود: پیام‌رسان تلگرام نه تنها حد و مرزها و حدود آزادی بیان را رعایت نمی‌کند، بلکه با نقض قوانین بین‌المللی موجب به هم‌ریختگی اوضاع در داخل کشور شده است.وی  اضافه کرد: بارها از طریق مراجع ذی‌صلاح به مدیران تلگرام تذکرات لازم مبنی بر اخلال در نظم اجتماعی و عمومی کشور از طریق برخی کانال‌های ضد انقلاب و معاند نظام اسلامی که در این پیام‌رسان فعالیت می‌کنند، داده شده است، اما مدیران آن از همکاری با مسئولان خودداری کرده‌اند.وی با بیان این که فضای سایبری کشور نباید در اختیار بیگانگان قرار گیرد، اظهار کرد: پیام‌رسان‌های داخلی به مراتب از امنیت بیشتری برای کاربران برخوردارند و هنگامی که این پیام‌رسان‌ها، جایگزین تلگرام یا هر پیام‌رسان خارجی دیگری شود، کاربران به مزایای استفاده از آن ها بیشتر پی می‌برند.
 هنوز تصمیم قاطعی برای فیلتر تلگرام 
گرفته نشده
 دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان این که  تا این لحظه هنوز تصمیم قاطعی  برای فیلتر تلگرام گرفته نشده است افزود: علت این که در این باره صحبت هایی می شود صرفا برای زمان بندی  کار هایی است که در حال انجام است.
دکتر ابوالحسن فیروزآبادی در گفت و گو با سایت جماران  در خصوص فیلترینگ تلگرام  خاطرنشان کرد :نگاه ما این است که فضای مجازی  فراتر از یک  پیام رسان است و یک محیط گسترده سیاسی،  اجتماعی، اقتصادی  و حتی زیست محیطی است و باید  نگاه ما به این فضا نگاه توسعه ای باشد.
وی با بیان این که تلگرام  یک سکوی ناپایدار است تصریح کرد :ما  کل رسانه وفعالیت  اجتماعی مان  را روی یک رسانه ناپایدار گذاشته ایم که اگر وارد حوزه اقتصادی نمی شد باز قابل توجه بود ولی به هر حال این موضوع می طلبد که  تجدید نظری در حوزه  تلگرام به عمل بیاید. اما به هر حال همان طور که بار ها اعلام کرده ایم هنوز تاریخ قطعی یا تصمیم قطعی را درباره فیلتر تلگرام  اعلام نکرده ایم .
پهنای‌باند سایت های ایرانی باز هم نیم‌بها نشد
تسنیم - حدود یک سال از اجرای مصوبه تبعیض‌آمیز نیم‌بها کردن پهنای باند برای برخی سایت های داخلی می‌گذرد و با وجود تمامی تأکیدات و دستور مسئولان بر اجرای یکپارچه این مصوبه برای تمامی سایت ها این موضوع هنوز محقق نشده است. این در حالی است که وزیر ارتباطات درباره انتقاد مصداقی یکی از  کاربران  فضای مجازی درباره اجرایی نشدن مصوبه تخفیف پهنای باند برای همه سایت‌های ایرانی گفت: بله؛ در اجرای مصوبه نیم‌بها برای سایت‌های داخلی هنوز مشکلاتی هست و اطلاع دارم.
زیرساخت شبکه ارتباطی کشور از حمله سایبری مصون ماند
مهر -شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام کرد که به رغم حمله گسترده سایبری، زیرساخت شبکه ارتباطی کشور پایدار و مصون از این حملات ماند.شرکت ارتباطات زیرساخت در اطلاعیه ای با بیان این که شبکه شرکت ارتباطات زیرساخت به عنوان هسته شبکه ملی اطلاعات دچار هیچ اختلالی نشده و کاملا پایدار است، اعلام کرد: در پی وقوع حمله سایبری جهانی، شبکه زیرساخت ارتباطی کشور با توجه به تمهیدات از قبل پیش بینی شده هیچ گونه آسیبی ندیده  و اختلالی در زیرساخت های شبکه های ارتباطی مشاهده نشده است.
۲۱ پروژه کلان توسعه دولت الکترونیکی نهایی شد
مهر - معاون وزیر ارتباطات گفت: در بخش توسعه دولت الکترونیک کار سنگینی را در دو ماه پایان سال ۹۶ انجام دادیم و در نهایت ۲۱ پروژه کلان برای توسعه دولت الکترونیکی نهایی شد. رسول سرائیان ،  توسعه بازار IT کشور، توسعه دولت هوشمند، نوآوری و کارآفرینی و زیرساخت توسعه محتوا و کسب و کار مربوط به شبکه ملی اطلاعات و بحث امنیت در فضای سایبری را از جمله این پروژه ها برشمرد وخاطرنشان کرد: مقرر است این پروژه ها توسط معاون اول رئیس جمهور ابلاغ  شود و امیدواریم که بتوانیم منشاء تحول اساسی در حوزه دولت الکترونیک شویم و مردم هم بتوانند از این خدمات و سرویس ها بهره مند شوند که سکوی دولت همراه نیز از دیگر اقدامات موثر در این حوزه است.
طرح تولید ویلچر پله‌روی الکترومکانیکی
فارس - محققان ایرانی موفق به اتمام طرح تولید ویلچر پله‌روی الکترومکانیکی شدند. ویلچر پله‌روی الکترومکانیکی، وسیله‌ای الکتریکی ـ مکانیکی است که با استفاده از باتری و سیستم بالابرنده موتوری، سیستم جانبی ترمز و کنترل سرعت، امکان بالا و پایین رفتن فرد معلول از پله را محقق می‌کند.باتری به‌کاررفته در این نمونه از نوع 33 ولت، 2 آمپرساعت است که به صورت عملی حاوی 108 کیلوژول انرژی است که یک شارژر دارد که حداکثر دو ساعت زمان شارژ آن است.
ابداع روشی برای استفاده از لجن نفتی در تولید سیمان
ایرنا- محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر روشی برای استفاده از لجن نفتی در تولید سیمان ابداع کردند که کاربردی شدن آن موجب کاهش آلایندگی‌های زیست محیطی است.علی دولی مجری طرح گفت: هدف از اجرای این طرح حذف آلایندگی فلزات سنگین در لجن نفتی ناشی از فرایندهای پالایشی بوده است و دستاوردهای این تحقیق در صنایع سیمان سازی برای استفاده از سوخت جامد جایگزین کاربرد دارد.