با پایان یافتن ضرب الاجل روسیه ، سرانجام دادگاه تاگانسکی مسکو در این کشور حکم به مسدود شدن اپلیکیشن پیام رسان تلگرام در روسیه داد .  این حکم بعد از ماه ها جدال بین تلگرام و سازمان نظارت بر ارتباطات جمعی و رسانه های روسیه صادر شده است. سرویس امنیتی فدرال روسیه از مدت ها قبل خواستار دسترسی به اطلاعات کاربران تلگرام از طریق کلیدهای رمزگشایی است اما تلگرام حتی بعداز حکم پیشین دادگاه نیز از همکاری در این خصوص  سر باز زد.این اپلیکیشن پیام رسان، بعد از حکم اخیر دادگاه «فوراً» از دسترس خارج می شود و این فیلترینگ تا زمانی که تلگرام کلیدهای رمزگشایی را در اختیار FSB قرار ندهد به قوت خود باقی می ماند.خبر ها حاکی است  فیلترینگ تلگرام احتمالاً به محض برگزاری دادگاه تجدید نظر این کمپانی، طی ماه آینده میلادی صورت خواهد گرفت.کشور روسیه در سال 2016 میلادی قوانینی ضدتروریستی به تصویب رساند که به تبع آن، از سرویس های پیام رسان خواسته می شود، امکان رمزگشایی پیام ها را در اختیار مقامات قرار دهند. از همان زمان تلگرام با این قانون مخالفت کرد .به گزارش  تی نیوز،  پاول دوروف، مدیر تلگرام  در شبکه اجتماعی Vkontakte  به این اقدام واکنش نشان داده و نوشته است : این تنها یک کار غیر قانونی است، اما از نظر فنی غیر ممکن خواهد بود، چرا که به زودی تلگرام فیلترینگ را دور می‌زند.

 بر اساس این  اظهارات دوروف  که صحت و سقم آن هنوز تایید نشده است،  به کاربران تلگرام وعده داده است که به زودی فیلترینگ را دور خواهد زد و کاربران می‌توانند در آینده نزدیک بدون نگرانی از فیلتر شدن این پیام رسان و بدون نیاز به استفاده از وی پی ان از آن استفاده کنند. وی در عین حال اعلام کرده است : تلگرام از روش‌های ساخته شده برای گذر از مسدود شدن و فیلترینگ استفاده خواهد کرد و نیازی به انجام کارهای اضافی توسط کاربران نیست. اما شرکت نمی‌تواند به طور 100 درصد تضمین بدهد که این سرویس بدون نیاز به وی پی ان در دسترس باشد. در ساعت‌های اولیه مسدود شدن، ممکن است سرویس‌های وی پی ان/پراکسی، بیش از حد اجرا شوند و به همین دلیل احتمالا با کند شدن عملکرد مواجه خواهند شد. وی همچنین گفته است: صرف نظر از مسدود شدن، تلگرام قادر خواهد بود اطلاعیه‌ها را به تمامی کاربران روسی ارسال کند تا آن‌ها را از وضعیت پیشرفت مطلع سازد. به این ترتیب به نظر می‌رسد پاول دوروف برنامه‌ خاصی برای دور زدن فیلترینگ دارد و می‌خواهد با ارائه جدیدترین نسخه تلگرام، حتی در صورت مسدود شدن این اپلیکیشن ، سرویس خود را به کاربران ارائه دهد.
در خور یادآوری است، تلگرام در سراسر جهان حدود ۲۰۰ میلیون کاربر دارد. شمار کاربران ایرانی تلگرام به بیش از ۴۰ میلیون نفر می‌رسد.