«فیس‌بوک» در روسیه جریمه می‌شود
فارس- رئیس نهاد ناظر فضای مجازی دولت روسیه از احتمال جریمه «فیس‌بوک» در روزهای آینده خبر داد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، «الکساندر جاراف» رئیس نهاد ناظر فضای مجازی دولت روسیه با اشاره به لزوم رعایت قوانین این کشور توسط شرکت‌های خارجی برای ادامه فعالیت اظهار کرد: در روزهای آینده به بررسی فعالیت «فیس بوک» در روسیه می‌پردازیم و احتمال فیلتر شدن فیس بوک وجود ندارد. وی گفت: با توجه به بررسی های صورت گرفته ممکن است فیس بوک جریمه شود ضمن این که رئیسان این شرکت باید در آخر امسال اسناد مورد نیاز دولت روسیه را ارائه کنند.
این مقام ارشد روس تصریح کرد: همه شرکت‌های خارجی باید قوانین روسیه را رعایت کنند در مرحله اول همه اطلاعات شخصی شهروندان روسیه باید در قلمروی این کشور نگهداری شود و در مرحله دوم مطالب با محتوای ناشایست حذف شود که در این باره فیس بوک مشکلات جدی دارد.


آموزش عمل جراحی با واقعیت مجازی
مهر - در پروژه ای در یک دانشگاه فرانسوی، از واقعیت مجازی کمک گرفته شده تا دانشجویان پزشکی بتوانند روی اجساد مجازی فتورئالیستی عمل جراحی انجام دهند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیجیتال ترندز، جراحان برای آموزش عمل های جراحی باید روی اجساد تمرین کنند. متاسفانه این درحالی است که هر روز تعداد بیشتری برنامه های ویژه پزشکان و پرستاران اجرا می شود و از سوی دیگر کمبود اهدای اعضا و جسد به این بخش فشار می آورد. در همین زمینه در دانشکده پزشکی Montpellier در فرانسه پروژه ای با همکاری Artec۳D و شرکت ارزیابی پزشکیIMA Solutions اجرا می شود که در آن با استفاده از آخرین فناوری های اسکن سه بعدی و واقعیت مجازی اجساد مجازی فتورئالیستی ساخته می شود که به دانشجویان و افراد حرفه ای می آموزد به طور واقعی عمل جراحی را انجام دهند.


ویروس HIV خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می‌دهد
فارس - محققان به تازگی متوجه شدند که ویروس HIV علاوه بر آسیب به سیستم ایمنی، خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می‌دهد. به گزارش فارس، ویروس «اچ‌آی‌وی» که منجر به بیماری ایدز می‌شود مدت‌هاست که سلول‌های سیستم ایمنی را هدف قرار می‌دهد. براساس گزارش «ساینس آلرت»، به تازگی محققان متوجه شدند که ویروس HIV نه تنها سلول‌های سیستم ایمنی را هدف قرار می‌دهد بلکه بر مغز و نخاع نیز تاثیر می‌گذارد. این ویروس می‌تواند به مدت چند سال در بدن شما خفته باشد.


تشخیص خون‌ریزی معده با استفاده از یک تراشه
فارس - محققان به تازگی موفق به ساخت تراشه‌ای شدند که قادر به تشخیص خون ریزی معده است. به گزارش خبرنگار علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، محققان آمریکایی یک سنسور قابل دسترس مجهز به باکتری‌های مهندسی‌شده ارائه کردند که می‌تواند خون ریزی معده یا دیگر مشکلات گوارشی را تشخیص دهد. براساس گزارش «سی‌جی‌تی‌ان»، طبق مطالعات منتشر شده روز سه‌شنبه مجله «علمی»، باکتری‌ها در تراشه با سنسورهای ساخته شده از سلول‌های زنده ترکیب شده و پاسخ باکتری را به یک سیگنال تبدیل می‌کند که توسط گوشی‌های هوشمند قابل خواندن است. این سنسور یک سیلندر تقریبا 3.8 سانتی‌متری است که نیاز به 13 میکرووات برق دارد. محققان این سنسور را به 2.7 ولت باتری مجهز کردند که می‌تواند نیروی این وسیله را برای 6 هفته استفاده مداوم تامین کند.