اوایل آذر ماه 96 با پایان یافتن عرضه اینترنت حجمی، تعرفه های جدید اینترنت  بر پایه  سیاست مصرف منصفانه به اپراتورهای اینترنتی  ابلاغ شد . این تعرفه ها از وجوه مختلفی ازجمله قیمت بالا وسقف محدود ،با انتقاد بسیاری از کاربران  از جمله کاربران کم مصرف مواجه شد چون  درتعیین تعرفه های جدید، نادیده گرفته شده بودند،کاربرانی که خواستار سرعت بالا و حجم پایین‌تر بودند اما درتعرفه های جدید، توجهی به خواست آن ها نشده بود بنابراین  این دسته از کاربران نه تنها مشمول سیاست  مصرف منصفانه نشدند ، بلکه مورد بی انصافی نیز واقع شدند . این انتقاد ها در شرایطی شدت گرفت که با ابلاغ تعرفه های جدید،  اپراتورها از فروش بسته های قدیمی اینترنت منع شدند و براین اساس  می بایست  با تعریف بسته های جدید، الگوی تعرفه‌گذاری این مصوبه را در بسته‌های خود لحاظ  می کردند .این تصمیم با توجه به میزان بالای اعتراض کاربران به نرخ های جدید اینترنت و شیوه اجرا و تعرفه گذاری آن ، تصمیمی عجولانه بود.
انتقاد هایی که به تعرفه های جدید وارد شده از هزینه بالای تعرفه ها تا قرار دادن سقف را شامل می شود و شاید بهتر بود برای کم مصرف هانیز ردیف جداگانه ای در نظر گرفته می شد.
در واقع کاربری که قبل از این طرح ها، با 20 تا 30 هزار تومان در ماه نهایت سرعت را بر اساس کشش خط خود در اختیار داشت ، اکنون باید گران ترین طرح موجود یعنی 16 مگابیت 80 هزار تومانی را خریداری کند تا نهایتا سرعت دانلود 2 مگابایت در ثانیه را در اختیار داشته باشد.
اعتراضات گسترده این دسته از کاربران در شبکه های اجتماعی و از جمله  درصفحه شخصی وزیر ارتباطات در اینستاگرام،  سرانجام باعث شد وزیر ارتباطات از همان روز های اول و البته  پس از مواجهه با پیام های اعتراضی که کاربران در شبکه های اجتماعی، از جمله در صفحه  اینستاگرامش درج می کردند به این موضوع که کاربران کم مصرف مورد اجحاف قرار گرفته اند، اعتراف کند . جهرمی در صفحه اینستاگرام خود در حالی که از رضایت ۷۰ درصدی کاربران از نرخ های جدید اینترنت خبر داده بود، اعلام کرد : اعتراضی که وارد است و برای آن چاره اندیشی می شود، این است که برخی نیاز دارند با سرعت بالا و حجم کم، اینترنت مصرف کنند. خلاء برای تعیین این تعرفه وجود دارد که در حال بررسی آن هستیم تا این مشکل نیز رفع شود.  وی در عین حال گفته بود برای این مشترکان هر چند امکان استفاده از سرویس های موبایل وجود دارد اما شرکت های ارائه کننده خدمات ثابت نیزارائه بسته‌های رقابتی برای این گروه را آغاز کرده اند که راهکارهایی چون بسته ازدیاد سرعت از آن جمله است. جهرمی ادامه داد : در گذشته مشترک در ابتدای ماه مبلغی برای تمدید سرویس به شرکت ارائه کننده آن پرداخت می‌کرد سپس به تدریج در طول ماه با خرید حجم اضافه، مبالغ دیگری را به سرویس دهنده می پرداخت. به این منظور شرکت ها نیز در فرایند رقابتی به دنبال شیوه هایی برای پرداخت تدریجی به منظور ایجاد تسهیلات برای مشترکان خود بودند.به هرترتیب ماه ها گذشت ولی  هیچ تدبیری برای این دسته از کار بران اندیشیده نشد تا این که  جهرمی بار دیگر با اذعان به این که در تعرفه جدید، مشترکان کم‌مصرف که پهنای باند بالا نیاز دارند، بدون انتخاب مناسب هستند، اعلام کرد برای رضایت این دسته از کاربران، پیشنهادهایی در حال بررسی است که تلاش می‌کنیم تا فروردین ماه به نتیجه نهایی برسد.
به هرحال ، در شرایطی که در  فروردین ماه هم به عنوان  آخرین وعده‌ وزیر ارتباطات تکلیف مشترکان کم مصرف  روشن نشد، حسین فلاح جوشقانی- رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- با اشاره به  سرانجام این تعرفه ها به خراسان گفت:  موضوع  تعرفه‌های جدید برای مشترکان کم مصرف اینترنت همچنان در دستور کار رگولاتوری واپراتورها قرار دارد .براین اساس، پیشنهادی از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به وزیر ارتباطات ارائه شد تا مطابق آن، تعرفه‌ای برای مشترکان کم مصرفی که نیاز به اینترنت با سرعت بالا دارند، تدوین شود بنابراین با موافقت وزیر، اپراتورها می‌توانند با رعایت سقف و کف تعرفه‌های اینترنتی در مصوبه ۲۶۶ رگولاتوری، تعرفه‌ جدید ارائه دهند.
تعرفه های جدید نیازمند بررسی بیشتر
جوشقانی در عین حال به اما واگر هایی نیز اشاره کرد و افزود : ما موضوع را بررسی کردیم و راهکارها و پیشنهادهایی هم ارائه دادیم، شرکت‌ها هم در بررسی‌های اولیه موافقت کردند اما برخی شرکت‌ها بحث‌هایی داشتند و گفتند نیاز به بررسی بیشتری دارند چون ممکن است این موضوع، بازار را که تازه به یک تعادل و ثبات رسیده است، تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین مقرر است پس از بررسی بیشتر، نتیجه را بعد از نهایی شدن اعلام کنند.
وی خاطرنشان کرد: طرح موضوع تعرفه اینترنت، چیز جدیدی نیست بلکه همان مصوبه ۲۶۶ کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات است که رگولاتوری آن را بررسی می‌کند تا ارائه‌دهندگان اینترنت، برای مشترکانی که سرعت بالا می‌خواهند و مصرفشان کمتر است، FUP‌های بیشتری ارائه دهدو اپراتورها هم برای تعیین  FUP بیشتر اقداماتی را در دست انجام دارند. ما نیز در نظر داریم اجازه بیشتری بدهیم تا اپراتورها همان مصوبه را با گزینه‌های بیشتری اجرا کنند. اولا اپراتورها نباید این FUP‌ها را روی سرعت های متنوع ارائه کنند چون باز هم بحث حجم‌فروشی مطرح می شود، به علاوه این FUP هاباید حداقل‌هایی را رعایت کرده باشند که مفهوم غیرحجمی را برساند. در تعرفه‌ها سعی می‌کنیم، تعرفه جدید ندهیم تا براساس شرایط بازار تعیین شود.