عملکرد واقعی دست روبات‌ها با عضلات زنده آزمایشگاهی
ایسنا - محققان ژاپنی موفق به ابداع روشی شده‌اند که از ماهیچه‌های زنده در روبات‌ها استفاده می‌کند و با یکپارچه کردن آن ها امکان عملکرد شبه‌انسانی را به روبات می‌دهد. به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، محققان دانشگاه توکیو برای این روبات جدید، ماهیچه‌ها را روی اسکلت روبات رشد دادند و این عضلات روی تمام این اسکلت رشد کردند و با رشد خود، بافت‌ها را تشکیل دادند. برای تحریک عضلات از الکترود استفاده شد که به روبات اجازه حرکت اندامش را می‌داد، مثلا روبات توانست انگشت خود را از مفصل خم کند.


به جای نوزادان، به مادران آن‌ها ویتامین D بدهید!
ایسنا - نتایج بررسی‌های محققان نشان می‌دهد زمانی که ویتامین D توسط مادران باردار مصرف ‌شود، در مقایسه با مصرف مستقیم آن توسط نوزادان، تاثیر بیشتری در رشد خواهد داشت. به گزارش ایسنا و به نقل از نشریه علمی پژوهشی JAMA، بر اساس یافته‌های دو مقاله، زمانی که ویتامین D به جای مصرف توسط نوزادان به مادرانشان در دوره بارداری آن‌ها داده می‌شود، بیشتر به رشد کودک کمک می‌کند.


ژاپنی‌ها به بهانه تحقیقات علمی، نهنگ‌های اقیانوس جنوب را می‌کشند
ملوانان ژاپنی مدتی است به بهانه تحقیقات علمی نهنگ‌های اقیانوس منجمد جنوبی را شکار می کنند و گوشت آن ها را می‌فروشند. به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، مدتی است ملوانان ژاپنی با سفر به اقیانوس منجمد جنوبی با هدف نمونه‌گیری و بررسی ساختار و بومی‌شناسی اکوسیستم دریایی قطب جنوب تعداد زیادی نهنگ را شکار می‌کنند. براساس گزارش «ساینس آلرت»، ژاپنی‌ها صدها نهنگ مینک اقیانوس منجمد جنوبی را کشتند و حتی اجازه دادند گوشت آن ها در سوپرمارکت‌ها و رستوران‌ها به فروش برسد. دولت ژاپن ادعا می‌کند که این شکارها برای «تحقیقات علمی» صورت می‌گیرد. «لی گربر» یک زیست‌شناس حفاظت از دریا در دانشگاه آریزونا گفت: در ادبیات علمی راه‌های بسیاری برای مطالعه رژیم غذایی و شرایط نهنگ‌ها بدون کشتن آن ها ثبت شده است. پیش از این نیز اتحادیه اروپا و 12 کشور دیگر در یک اعتراض همگانی ادامه شکار نهنگ‌ها توسط ژاپن در آب‌های قطب جنوب را محکوم کرده و خواهان توقف فوری آن شده‌اند.