ساخت نانوحسگر شناسایی میکروارگانیسم‌ها توسط پژوهشگر ایرانی
ایرنا- پژوهشگر ایرانی دانشگاه «مونت آلیسون» کانادا به همراه همکاران خود ابزاری برای شناسایی و کنترل میکروارگانیسم‌های سطحی ساخت که در آن از نانومیله‌های اکسید روی استفاده شده ‌است. به گزارش ایرنا، اطراف ما از پوست دست تا سطح میوه‌ها، پوشیده از میکروارگانیسم‌هاست. برخی از این میکروارگانیسم‌ها عامل بیماری است و شناسایی آن ها به جلوگیری از عفونت و گسترش بیماری کمک می کند.


کشف مولکول‌های آلی در مریخ
ایسنا - مریخ‌نورد ناسا، نوعی ترکیبات آلی در مریخ پیدا کرده که شاید دلیلی بر وجود زندگی در گذشته مریخ باشند. به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، ناسا اعلام کرد: مریخ‌نورد "کنجکاوی" (Curiosity) موفق شده نشانه‌هایی از مولکول‌های آلی در مریخ پیدا کند که قدمت آن ها به حداقل سه میلیارد سال پیش می‌رسد.


تولید آنتی بیوتیکی که فقط باکتری های بد را نابود می کند
مهر - محققان آمریکایی موفق به تولید آنتی بیوتیک جدیدی شده اند که می تواند تنها به باکتری های بد حمله و صرفا آن ها را نابود کند، بدون آن که به باکتری های بی خطر آسیب بزند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، اگر چه امروزه انواع داروهای آنتی بیوتیک در بازار وجود دارند، اما نقطه ضعف اساسی همگی آن ها نابود کردن همزمان باکتری های خوب و بد در بدن انسان است. این موضوع می تواند در مواردی منجر به ابتلای انسان به بیماری های جدید شود و سلامت افراد را به طور جدی به مخاطره بیندازد. حال پژوهشگران می گویند برای اولین بار آنتی بیوتیکی را تولید کرده اند که تنها یک باکتری مخرب و فرصت طلب به نام C. difficile را هدف قرار می دهد و آن را نابود می کند.


کمک مؤثر فناوری تلفن همراه به مدیریت ریسک بیماری‌های قلبی
ایسنا - مطالعات نشان می‌دهد فناوری سلامت مبتنی بر تلفن همراه، می‌تواند خطر کلی بیماری قلبی را بهبود ببخشد. اگرچه همچنان بسیاری از سوالات در این باره باید از طریق آزمایش‌های بالینی پاسخ داده شود. به گزارش ایسنا به نقل از Canadian Journal of Cardiology، بیماری های قلبی عروقی علت اصلی مرگ در سراسر جهان است.