رونمایی از نسخه جدید نقشه‌های اپل
ایسنا - شرکت اپل اعلام کرده است که در اواخر تابستان امسال، از نسخه جدید اپلیکیشن "نقشه" خود رونمایی خواهد کرد. شرکت اپل اعلام کرده که از سال 2015، در حال بازسازی اپلیکیشن "اپل‌مپس"(Apple Maps) است و نسخه آینده آن، در اواخر تابستان امسال برای بررسی در سانفرانسیسکو ارائه خواهد شد.  همه داده‌های این نقشه، مانند محل جاده‌ها، مکان‌های تجاری و علایم راهنمایی و رانندگی، توسط اپل ارائه خواهند شد و این به معنای وابستگی نداشتن به شرکت‌های "TomTom" و "OpenStreetMap" است که پیش از این، بیشتر داده‌های این اپلیکیشن را ارائه می‌کردند. اپل از سال 2015، داده‌های بسیاری را با ون‌های اپل‌مپس جمع‌آوری کرده است و این نخستین باری است که داده‌های گردآوری شده در این اپلیکیشن مورد استفاده قرار می‌گیرند.


حذف آلمان از جام جهانی دلیلی بر کامل نبودن هوش مصنوعی
ایسنا - شکست آلمان در برابر کره جنوبی و حذف از مسابقات جام جهانی روسیه نشان می‌دهد که هوش مصنوعی هنوز به تکامل نرسیده است، چرا که قبل از شروع جام جهانی پیش‌بینی کرده بود  اسپانیا یا آلمان قهرمان این مسابقات خواهد شد. تجزیه و تحلیل‌های ورزشی به لطف نرم‌افزار پردازش داده هوش مصنوعی به طرز چشمگیری بهبود پیدا کرده، اما این بدان معنا نیست که کامل است. محققان آلمانی با شبیه‌سازی صد هزار باره مسابقات جام جهانی روسیه پیش‌بینی کرده بودند که اسپانیا و آلمان شانس اول و دوم قهرمانی در این مسابقات هستند که آلمان با شکست در برابر کره جنوبی و حذف از مسابقات، باعث شد حداقل حدس هوش مصنوعی برای بخت دوم قهرمانی غلط از آب در آید. یک تحقیق به رهبری "آندریاس گرول" از دانشگاه فنی دورتموند در آلمان انجام شد که از یادگیری ماشین و تجزیه و تحلیل آماری استفاده کرد تا مشخص کند  چه تیمی در جام جهانی 2018 روسیه قهرمان خواهد شد.


اندازه‌گیری بهره هوشی افراد به وسیله اسکن مغزی
ایسنا - دانشمندان طی مطالعه اخیرشان کشف کردند که می‌توان میزان بهره هوشی افراد را تنها از اسکن مغزی آن ها دریافت. دانشمندان اکنون تنها با نگاه کردن به اسکن مغزتان می‌توانند میزان "بهره هوشی"(IQ) شما را تشخیص دهند. البته این کار را خود دانشمندان انجام نمی‌دهند بلکه یک الگوریتم یادگیری ماشین که دانشمندان توسعه داده‌اند، انجام می‌دهد. محققان "مرکز پزشکی Cedars-Sinai" و "دانشگاه سالرنو"، در مطالعه جدیدشان دریافتند که ابزار محاسباتی جدید می‌تواند میزان بهره هوشی انسان را توسط "اف‌ام‌آرآی" یا "تصویرسازی تشدید مغناطیسی کارکردی"(fMRI) و اسکن فعالیت مغز افراد در حالت استراحت پیش بینی کند. اف‌ام‌آرآی نوعی روش تصویربرداری در ام.آر.آی است. در این روش تصاویری متناوب از مغز در حال فعالیت و سپس در حال استراحت گرفته می‌شود و از یکدیگر به طور دیجیتالی تفریق می‌ شوندکه حاصل این پردازش عملکرد مغزی در اثر تغییرات جریان خونی در مغز را از لحاظ فیزیولوژیکی نشان می‌دهد.


قایق برقی خودکار عبور از رودخانه ها را ساده می کند
مهر - به زودی دوچرخه سواران و عابران پیاده در شهر تروندهیم نروژ برای عبور از کانال های آب موجود در محلات مختلف چندان منتظر نخواهند ماند. مهندسان نروژی برای اولین بار قایق برقی خودکاری تولید کرده اند که می توان آن را مانند یک آسانسور فراخواند و پس از سوار شدن از یک سوی کانال به سوی دیگر آن حرکت کرد. قایق یادشده به طور کاملا خودکار فعالیت می کند و برای حرکت در مسیرهای مختلف نیازی به هدایت از طریق کابل و ... ندارد. این قایق می تواند ۱۲ مسافر را حمل کند و برای فراخواندن آن به منظور حرکت به سمت دیگر کانال باید دکمه ای که به این منظور تعبیه شده، فشرده شود. مسیریابی این قایق با استفاده از سیستم ناوبری ماهواره ای جی ان اس اس صورت می گیرد. البته چهار حسگر نیز برای مدیریت رادار، دوربین مادون قرمز، دوربین اپتیکال و سیستم مانع یاب و فاصله سنج LiDAR در نظر گرفته شده است. تعدادی حسگر نیز در دو سوی کانال آب نصب شده که اطلاعات مورد نیاز را به طور بی سیم در دسترس قرار می دهد. این قایق پس از پیاده کردن مسافران و تا زمان پرشدن ظرفیت خود به طور خودکار باتری هایش را در کنار کانال شارژ می کند. استفاده عمومی از قایق یادشده از سال آینده میلادی آغاز می شود. این قایق می تواند فاصله ای صدمتری را در عرض یک دقیقه طی کند.


اطلاع از تصادفات رانندگی و حضور پلیس با نقشه گوگل
فارس - گوگل خدمات نقشه خود را برای برخی کاربران به روز کرده تا آن ها بتوانند از رویدادهای ترافیکی و به ویژه وقوع تصادفات مطلع شوند. پیش از این چنین خدماتی تنها از طریق نرم افزار ویز در دسترس بود، اما حالا گوگل قصد دارد با افزودن آن به نرم افزار نقشه خود بر میزان محبوبیت این برنامه بیفزاید. ویز که چندی قبل توسط خود گوگل خریداری شده، اطلاعات متنوعی را به طور آنی و لحظه به لحظه درباره شرایط ترافیکی جاده ها ارائه می دهد که از جمله آن ها می توان به وقوع تصادفات رانندگی، گزارش بسته بودن معابر به خاطر تعمیرات، تشدید ترافیک در نقاط خاص، محل های حضور پلیس و ... اشاره کرد. پس از خریداری ویز توسط گوگل بسیاری از کاربران توقع داشتند که امکانات موجود در نرم افزار ویز به سرعت به نقشه های گوگل اضافه شود، اما مشخص نیست گوگل به چه علت تا به حال در این زمینه تعلل کرده است. در حالی که خدمات یادشده در دسترس برخی کاربران قرار گرفته، هنوز مشخص نیست گوگل چه زمانی امکان دسترسی عموم را به این قابلیت های تازه فراهم خواهد کرد و آیا خدمات مذکور به طور جهانی ارائه می شود یا خیر.