یکی از سایت های مرجع که معمولا افراد برای تست سایتشون به اون مراجعه میکنند سایت gtmetrix.com هست.
در طی چند مقاله سعی میکنیم به شما نحوه افزایش رتبه و بهینه سازی در این سایت رو آموزش بدیم.

ابتدا سایت gtmetrix رو باز کنید و سایت خودتون رو در قسمت مربوطه وارد کنید و روی گزینه آنالیز کلیک کنید بعد از اینکه کار اسکن تموم شد پیام هایی به شما نمایش داده می شود. مواردی که مهم هست و میتونه رو سرعت سایت شما تاثیر داشته باشه در این سری از مقالات برسی می شوند.

يک: Parallelize downloads across hostnames

یکی از ساده ترین کارهایی که میتونید برای افزایس سرعت انجام بدید در قسمت parallelize downloads across hostnames هست که به شما توصیه میکنه عکس های سایت رو از چند دامنه یا منبع مختلف فراخونی کنید. در مورد سایر موارد مثل js و css هم همین بحث هست و بهتره برای این فایلها از روش دوم که در ادامه توضیح داده می شود استفاده کنید.( در این آموزش بیشتر بحث ما روی عکس ها می باشد)

2 روش برای اینکار می تونید استفاده کنید:

روش اول:  اگر 2 یا چند دامنه مختلف دارید, از اون ها میتونید برای مسیردهی به  عکس های سایت استفاده کنید. در طی یک طراحی اصولی بهتره در قالب اصلی سایت شما یعنی کدهای html کمتر عکس وجود داشته باشه ولی اگر هست اون هارو باید از طریق دامنه ی دیگر لود کنید تا سرعت لود سایت بالاتر بره.

یعنی اگر مثلا دامنه اصلی سایت شما www.example.com هست و یک دامنه به نام www.example.ir دارید به جای اینکه عکس ها رو از روی دامنه com بخونید باید از دامنه ir برای اینکار استفاده کنید.

روش دوم: اگر فقط 1 دامنه دارید میتونید یک زیر دامنه (subdomain) ایجاد کنید و از این زیر دامنه برای لینک دهی و فراخونی فایل ها استفاده کنید. یعنی مثلا cdn.example.com ایجاد میکنید که داخل این زیر دامنه نیاز نیست حتما پوشه ای بسازید و فایل هارو داخلش قرار بدید چون بی جهت حجم هاست شما افزایش پیدا میکنه میتونید اون رو مستقیم به root سایت متصل کنید. بهتره فقط فایل های js و css رو از این طریق فراخونی کنید و اگر فقط یک دامنه دارید عکس ها به صورت مستقیم از روی دامنه اصلی لود کنید. البته لود کردن عکس ها از زیر دامنه مشکلی برای سایت ایجاد نخواهد کرد.

برای ساخت زیر دامنه باید به پنل اصلی سایت خودتون که میتونه Cpanel,plesk یا.... باشه برید که اگر دسترسی ندارید میتونید با مدیر سرور یا هاستینگ خودتون تماس بگیرید تا اینکارو برای شما انجام بدن.

توجه: این روش ها برای استفاده در cms ها ممکنه مشکل ساز باشه اگر فقط مدیر سایت هستید و چیزی از طراحی قالب نمیدونید بهتره قبل از انجام هر تغییری با طراح قالب خودتون مشورت کنید.