خطای ۴۰۴  که با عنوان خطای یافت نشد شناخته می‌شود و به این معنا است که صفحه ای که میخواهید برایتان باز شود، ارتباطی با سرور نداره ( اصطلاحا روی سرور قرار نگرفته). این اخطار بیشتر زمانی روی می دهد که کاربری آدرس صفحه را نادرست وارد می کند یا اینکه آدرس صفحه ای که تایپ می کند، وجود ندارد و قبلا سعی نکرده است که در خصوص انواع اطلاعاتی بدست بیاورید.
عامل دیگر آن می تواند حذف صفحه مورد نظر به وسیله مدیر وب سایت و مورد دیگر ریدایرکت نکردن آدرس صفحات قدیم به صفحات جدید باشد.
این خطا نباید با خطای سرور یافت نشد اشتباه گرفته شود. در خطای ۴۰۴ ارتباط با سرور به طور کامل برقرار شده، اما منبع درخواستی موجود نبوده است؛ در حالی که در خطای سرور یافت نشد امکان برقراری ارتباط با سرور میزبان وجود ندارد.
این خطا که یکی از رایج‌ترین خطاهای موجود در وب است که معمولاً به دلیل دنبال کردن پیوندهای مرده یا خراب (یا لینک شکسته) به وجود می‌آید.
خطای ۴۰۴ می تواند توسط خود سرور نمایش داده شود یا خود طراح سایت یک صفحه مخصوص با اخطار ۴۰۴ طراحی کند. که معمولا طراحان با سلیقه این کار وقت گیر و جذاب رو انجام می دهد.
یکی از ملاک هایی که امروزه گوگل برای سئو سایت به طراحان پیشنهاد می کند این است که کاربر مراجعه کننده به وب سایت شما اصلا نباید با خطای ۴۰۴ مواجه شود، اگر صفحاتی را حذف می کنید، بهتر است آن صفحه ها را به صفحات دیگری ریدایرکت کنید، در غیر این صورت وب سایتتان را پنالتی گوگل مواجه خواهد شد یا به زبان ساده وب سایت شما از طرف گوگل جریمه خواهد شد. این خطای ۴۰۴ می تواند توسط خود سرور نمایش داده شود یا خود طراح سایت یک صفحه مخصوص با اخطار ۴۰۴ طراحی کند. که معمولا طراحان با سلیقه این کار وقت گیر و جذاب رو انجام می دهد. تا حدی که می توانید صفحه ارور ۴۰۴ (خطای ۴۰۴) وب سایت مورد نظر خود را به ظاهری متفاوت و خستگی ناپذیر تبدیل کنید،این نکته را در نظر داشته باشید، کاربر در سایت شما اصلا نباید با خطای 404 روبرو شود و صفحاتی را حذف می کنید، بهتر است که دیگران صفحات ریدایرکت کنید، در غیر اینصورت علاوه براینکه سایت شما مشمول جریمه گوگل خواهد شد، تاثیر منفی می تواند برروی سئو سایتتان داشته باشد.

رفع خطای 404

1.بعضی از دلایل خطای 404 واقعا نامعلوم است، حتی ممکن است که شما آدرس صفحه حذف شده را به صفحه دیگر ریدایرکت کرده باشید اما باز این اخطار نشان داده شود. بهتر است که چندبار دکمه Refresh یا F5 را چند بار بزنید تا از اگر در کش سیستم وجود داشته باشد، از بین برود.
2.آدرس صفحه یا URL را بررسی کنید. ممکن است به اشتباه تایپ یا نوشته شده باشد. حتی ممکن است در لینک هایی که در سایت قرار گرفته است، آدرس به اشتباهی نوشته شده باشد.
3.سطح صفحات را در آدرس کم کنید. برای مثال فرض کنید که آدرس www.test.com/a/b/c.html برای دسترسی به یک صفحه سایت خود تعریف کرده اید. این آدرس کاملا طولانی است و کاربران خیلی حوصله تایپ ندارند پس بهتر است تا جایی که می توانید آدرس صفحه خود را کوتاه کنید.
4.کاربران وقتی آدرس دقیقی را نمی دانند، آن را در موتورها، جستجو می کنند. پس سعی کنید حتما آدرس خود با کلمات ساده ای بنویسید که در سریعا در موتورهای جستجو نشان داده شود.
5.از کاربران بخواهید که کش مرورگر خود را پاک کنند. چون بعضی از آدرس ها در کش قرار می گیرند و صفحات قبلی را نشان می دهند.
6.کاربران اگر نتوانند به هر دلیلی سایت را پیدا کنند، با مسئولین سایت تماس می گیرند. پس حتما از قبل اطلاع رسانی نمایید یا راه تماس با سایت را در مکان مناسب و قابل دید قرار دهید.
7. ممکن است فایل htaccess. موجود در هاست شما به دلایل مختلفی حذف شده باشد و این امر باعث شده تا صفحات سایت شما خطا ۴۰۴ داشته باشد. برای رفع خطای 404 ابتدا وارد هاست خود شوید و ببینید داخل پوشه public_html آیا فایل htaccess. موجود است یا خیر.
اگر نبود از سمت راست صفحه بالا روی آیکون setting کلیک کنید و تیک گزینه show hidden files رو بزنید ، اگر همچنان فایل htaccess. برای شما وجود نداشت این به این منظور است که فایل شما پاک شده است و باعث خطا ۴۰۴ شده.
برای حل این مشکل وارد پیشخوان وردپرس شوید و وارد تنظیمات و بخش پیوند های یکتا شوید و یکبار روی ذخیره تنظیمات کلیک کنید تا فایلhtaccess. برای شما ساخته شود. حالا دوباره تست کنید ببینید آیا مشکل صفحات ۴۰۴ حل شده است یا خیر.
8. یکی از بیشترین اخطارهای ۴۰۴ به دلیل ریدایرکت نشدن صفحاتی که نام آنها را تغییر داده ایم می باشد. همیشه سعی کنید برگه یا نوشته ای را حذف نکنید و یا تغییر آدرس ندهید اما اگر اینکار را مجبور بودید انجام دهید حتما از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده کنید.
اگر از افزونه سئو yoast seo که محبوبیت جهانی دارد استفاده می کنید در بخش تنظیمات این افزونه در میز فرمان جستجو میتوانید لینک هایی را که پاک کرده اید را ریدایرکت کنید ( در نسخه پولی افزونه با امکانات حرفه ای ).
اما اگر این افزونه را ندارید میتوانید با نصب افزونه 404to 301 مشکل ریدایرکت شدن لینک ها را حل کنید.

اما چطور از این خطا به نفع خود استفاده کنیم؟

۱.تمامی صفحات با خطای ۴۰۴ را پیدا کنید.
تقریبا شبیه یک فیلم ترسناک به نظر می رسد. می دانید که صفحه ۴۰۴ در گوشه ای از سایت شما کمین کرده است ولی نمی دانید چه زمانی می خواهد اتفاق بیفتد. پیدا کردن تمامی صفحات خطا ۴۰۴ مانند کلیدی است که نه تنها با استفاده از آن می توانید کاربران خود را به صفحات دیگری منتقل کنید؛ بلکه می توانید دلیل اصلی وجود این صفحات را پیدا کرده و ایرادات را رفع کنید. برای اینکار می توانید از ابزار Webmaster Tools استفاده کنید. این ابزار صفحاتی که دارای خطای ۴۰۴ دارند را به شما معرفی می کند و منبع این خطاها را اعلام می کند.
 
۲.مطمئن شوید صفحه خطای ۴۰۴ با طراحی سایت شما مطابقت دارد.
هیچ چیز بدتر از دیدن صفحه خام و پیش فرض ۴۰۴ که هیچ مسیر بازگشت یا محتوایی ندارد نیست. هدف شما باید ایجاد صفحه ای باشد که از طراحی سایت شما بهره برده باشد. این صفحه باید شامل متنی باشد که لحن دلجویانه داشته باشد. همچنین ضمن اینکه توضیح می دهد چرا این اتفاق افتاده است؛ راه های دسترسی به بخش های مختلف سایت را نیز در اختیار کاربر قرار دهد. و در آخر راهی برای برقراری ارتباط با تیم پشتیبانی نیز داشته باشد چرا که ممکن است هنوز شما نمی دانید که این صفحه دچار مشکل شده است.

۳. صفحه ۴۰۴ شامل چه چیزی باید باشد.
همانطور که گفته شد دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود کاربران شما با صفحه ۴۰۴ برخورد کنند؛ ولی دلیلی وجود ندارد که شما راهی را برای بازگرداندن آن ها به سایت آماده نکرده باشید. جعبه جستجو و نوار آدرس دهی دو جز کلیدی و مهم برای صفحات خطای ۴۰۴ هستند.
تحقیقات نشان می دهد تنها ۲۳ درصد از کسانی که با صفحه ۴۰۴ مواجه می شوند برای یافتن صفحه مورد نظر خود مجدد تلاش می کنند. پس شانس شما برای باقی نگه داشتن کاربران در سایت بسیار کم است. شما به راهی حلی احتیاج دارید که شانس خود را برای حفظ کاربر بالا ببرید. و جعبه جستجو همان راه حل است. به این طریق به کاربر خود شانس مجددی می دهید تا صفحه مورد نظرش را پیدا کند.
همچنین برای این صفحه نوار آدرس دهی در نظر بگیرید. اگر نوار آدرس دهی در اختیار کاربران قرار نگرفته باشد، آن ها سریع از کلید back استفاده می کنند. اگر کاربر شانس دومی برای بازگشتن به سایت نداشته باشد، مطمئنا با استفاده از جستجوگر های مختلف سایت های دیگری را برای یافتن مطلب مورد نظرشان پیدا می کنند.
 
۴. شوخی کردن را فراموش نکنید.
خلاق باشید. صفحه ۴۰۴ نباید فقط متن خسته کننده ای باشد که توضیحاتی را درباره خطا و اتفاقی که افتاده است به کاربر می دهد. صفحه ۴۰۴ را طوری طراحی کنید که با مخاطب ارتباط برقرار کند و حتی با خنداندن آن ها احساسی را بوجود آورد که آن ها فراموش کنند که در صفحه خطا هستند. حتی ضمیمه کردن یک عکس خنده دار می تواند گزینه ای برای استفاده در طراحی این صفحه باشد.

Error 404  و پسوند های عددی بعد از آن

گاهی اوقات سرورهای وب (سرویس‌دهنده‌های وب) مربوط به خدمات اطلاعات اینترنتی مایکروسافت، با اضافه کردن پسوندِ عددی بعد از 404، اطلاعات تخصصی بیشتری را در مورد علت بروز خطاهای 404 یافت نشد ارائه می‌کنند،  مثلاَ خطای HTTP 404.3- یافت نشد که به این معنا است که در نوع ضمیمه‌های چندمنظوره‌ی اینترنت، محدودیت وجود داشته است. ما از فهرست کامل این ارقام که به 404 اضافه می‌شوند به شرح زیر است:
404.0 - Not found.
404.1 - Site Not Found.
404.2 - ISAPI or CGI restriction.
404.3 - MIME type restriction.
404.4 - No handler configured.
404.5 - Denied by request filtering configuration.
404.6 - Verb denied.
404.7 - File extension denied.
404.8 - Hidden namespace.
404.9 - File attribute hidden.
404.10 - Request header too long.
404.11 - Request contains double escape sequence.
404.12 - Request contains high-bit characters.
404.13 - Content length too large.
404.14 - Request URL too long.
404.15 - Query string too long.
404.16 - DAV request sent to the static file handler.
404.17 - Dynamic content mapped to the static file handler via a wildcard MIME mapping.
404.18 - Querystring sequence denied.
404.19 - Denied by filtering rule.
404.20 - Too Many URL Segments
به ترتیب معانی آن:
1.    پیدا نشد.
2.    سایت پیدا نشد.
3.    محدودیت در رابط کاربری برنامه‌نویسی برنامه‌ی سرویس‌دهنده‌های اینترنت (ISAPI) یا واسط گذرگاه عمومی (CGI).
4.    محدودیت در نوع MIME.
5.    بدون پیکربندی شده.
6.    رد به علت درخواست فیلترسازی پیکربندی.
7.    فعل رد شده است.
8.    فرمت یا پسوند فایل رد شده است.
9.    فضای نام پنهان.
10.    ویژگی فایل پنهان.
11.    سر صفحه‌ی درخواست‌شده‌ی بسیار طولانی
12.    11- درخواست دربردارنده‌ی دنباله‌ی گریز دوبرابری است.
13.    12- درخواست دربردارنده‌ی کاراکترهای بیت بالا است.
14.    13- حجم محتوا، بیش از حد طولانی است.
15.    14- درخواست نشانی اینترنتی، بسیار طولانی است.
16.    15- رشته یا ردیف جستجو، بسیار طولانی است.
17.    16- درخواست نوشتن و نسخه‌برداری توزیع شده به برنامه‌ی کنترل فایل استاتیک ارسال شده است.
18.    17- محتوای پویا از طریق علائم هماهنگ‌کننده‌ی MIME ترسیم‌کننده، بر روی برنامه‌ی کنترل فایل استاتیک ترسیم شده است.
19.    18- توالی ردیف درخواست، رد شده است.
20.    19- به واسطه‌ی مقررات فیلترکننده رد شده است.
21.    20- بخش‌های بسیار زیاد نشانی اینترنتی