ریدایرکت 301 :

ریدایرکت 301، ریدایرکت دائم و همیشگی است که از یک URL به یک URL دیگر انجام می شود. ریدایرکت 301، کاربران و موتورهای جستجو را برای همیشه از آدرس قبلی به آدرس جدید انتقال می دهد. ریدایرکت 301 به منظور جلوگیری از ایجاد محتوای تکراری، کوتاه کردن لینک های سایت، بهبود سئو سایت، تغییر  URL سایت، تغییر نام برند، هدایت ترافیک سایت از صفحه ای به صفحه ای دیگر، ادغام کردن چندین لینک و... انجام می شود. در ریدایرکت 301 تمامی اعتبار صفحه انتقال یافته به صفحه مورد انتقال هدایت می شود. به همین دلیل این ریدایرکت در سئو برای حفظ رتبه صفحه قدیمی و انتقال آن به صفحه جدید توصیه می شود.

دلایل استفاده از redirect 301 :

از مهمترین دلایل استفاده از redirect 301 می توان به
1.    ادغام برای بالا بردن اعتبار دامنه url
2.    تغییر نام تجاری و در نتیجه تغییر url
3.    هدایت ترافیک صفحات پر بازدید به دیگر صفحات

ریدایرکت  ( موقت ) 302 :

تغییر مسیر 302 نوعی از انتقال url است که بصورت دائمی نبوده و تنها برای چند ساعت یا چند روز مورد استفاده قرار می گیرد که در انتقال 302 رتبه url برای خود حفظ شده و به url دیگری داده نمی شود.موتورهای جستجو نسبت به redirect 302 کمی سخت گیر هستند و اگر مدت زمان زیادی از آن‌ها استفاده شود، موتورهای جستجو مانند ریدایرکت 301 با آن برخورد می‌کنند.
در حقیقت ریدایرکت 302، ریدایرکت موقت است که از یک URL به یک URL دیگر صورت می‌گیرد. ریدایرکت 302 بازدیدکنندگان و موتورهای جستجو را برای مدت کوتاهی به آدرسی جدید منتقل می‌کند، تا آن زمان که مشکل به وجود آمده برطرف شود.
اینترنت بر روی یک پروتکل تحت عنوان پروتکل انتقال HyperText HTTP اجرا می شود که نحوه کار URL ها را مشخص می کند. این دو نسخه اصلی، 1٫0 و 1٫1 دارد. در نسخه اول (0٫1) ، 302به کد وضعیت اشاره کرد که به طور موقت منتقل شده است. این در نسخه 1٫1 به معنای Found یافت شد میباشد.

علت استفاده از ریدایرکت 302:

تصور کنید سایت فروشگاهی دارید به دامنه www.pasavan.com  ، بنا به هردلیلی به صورت موقت دچار نقص فنی شده اید و نمیخواهید مشتریان و کاربران شما با ارور 404مواجهه شوند ، بهترین کار برای انتقال موقت کاربران و هدایت ترافیک و مشتریان به یک صفحه دیگر بدون افت ، ریدایرکت 302می باشد ، به این گونه که کاربران را به صفحه ای مانند www3.pasavan.comانتقال میدهیم.
در این روش آدرس قبلی در موتورهای جستجوگر حذف نخواهند شد و به طور موقت اعتبار خود را به آدرس جدید منتقل میکنند و بعد از اتمام تعمیر ، بروزرسانی یا هر نوع رفع نقصی ، باید به آدرس قبلی برگردید و کاربران خود را به همان آدرس هدایت کنید.

تفاوت بین ریدایرکت 301و یک برچسب متعارف (canonical tag)  :

با پرچسب متعارف (canonical tag) تمام نسخه های یک قطعه از محتوا برای هر کسی که ببیند در دسترس هستند اما آن‌ها میگویند دامنه های اصلی اعتبارشان در جای دیگری است و دابلیکیت کانتنت یا محتوای تکراری وجود ندارد. مانند نسخه های amp سایت ها .با یک ریدایرکت ۳۰۱ صفحه اصلی دیگری وجود خواهد داشت و صفحه ریدایرکت شده از بین میرود و فاقد اعتبار خواهد بود.
   rel=canonical  رل کنونیکال به این شکل می باشد و یک سیگنال به گوگل است که صفحه حال حاضر تسخه متفاوتی از یک صفحه اصلی است.

بهترین روش SEO در انتقال های 301و 302

انجام ریدایرکت ، برای حفظ ارزش SEO ، اهمیت فوق العاده ای دارد.
گزینه های متعدد برای انجام این کار وجود دارد ، اما به طور کلی، تعیین مسیر 301برای هر دو ، یعنی (هم کاربران و هم موتورهای جستجو) ترجیح داده می شود.
موتورهای جستجو این تفسیر را به این معنی که نه تنها آدرس صفحه تغییر داده شده ، بلکه محتوا و نسخه به روز شده از آن را می توان در URL جدید پیدا کرد، می گیرند. موتورها، هر وزن پیوند را از صفحه اصلی به URL جدید تحویل می دهند، به شرح زیر است:
توجه داشته باشید که خزنده های گوگل حداکثر تا ۵ تغییر مسیر در یک لینک  را دنبال خواهند کرد و بعد از آن از ادامه این تغییر مسیر چشم پوشی میکنند.
گزینه های دیگر تغییر مسیر ، مانند 302و meta refresh ، جایگزین های ضعیف تری هستند، زیرا آنها معمولا رتبه بندی و ارزش لینک را مانند 301به لینک هدایت شده تحویل نمی دهند. تنها زمانی که این تعیین مسیرها جایگزین خوبی هستند که یک وب مستر به طور هدفمند نمی خواهد ارزش لینک (لینک جویس) خود را از صفحه قدیمی به جدید منتقل کند.( البته باز هم برای این کار میتوان از خصیصه نوفالو rel = nofollow استفاده کرد.)

تفاوت ریدایرکت 301 با 302

ریدایرکت 302 همان 301 است با این تفاوت که به صورت موقتی انجام می شود و قابل بازگشت می باشد.
ریدایرکت 302 یا ریدایرکت موقت می‌تواند به شما در هنگام بروز خطا و اشکال فنی در صفحات یاری رساند. با انتقال موقت آدرس صفحه به یک آدرس پشتیبان جدید، هم از نمایش خطای 404 جلوگیری کند و هم ارزش و رتبه صفحه را حفظ نماید. این شیوه از انتقال در مقایسه با ریدایرکت 301 به‌طور محدود و تنها در شرایط اضطراری مورد استفاده قرار می‌گیرد.