Application Server سرویس دهنده نرم افزار کاربردی است به یک نرم افزار یا سخت افزار گفته می شود که یک  Application  یا نرم افزار کاربردی که معمولا تحت وب سایت را سرویس دهی می کند.
سرور برنامه میتواند نرم افزاری ویا سخت افزاری بوده ، و غالبا برای سرویس دهی به برنامه های تحت وب طراحی میشود.
این سرویس به عنوان رابطی میان کاربر و سرور جهت استفاده کاربران از یک برنامه قرار می‌گیرد. به گونه‌ای که نیازی به نصب برنامه به دفعات برای همه کارکنان نیست و تنها یک بار نصب کافیست.
اپلیکیشن سرورها صرفا برای انتقال دیتای درخواستی به کلاینت ها بوده ، و به همین جهت این ابزارها دارای رابط گرافیکی نیستند.
Application ها برای اجرا از تنوع منابع و آزادی عمل برخوردار هستند. همین امر هم ممکن است باعث بروز نقاط ضعف امنیتی در Application Server ها شود که مهاجمین بتوانند از آن سوء استفاده کنند.
کنترل، نظارت و بررسی Application Server به علت یگانه بودن آن بسیار راحت‌تر و کم‌هزینه‌تر (زمانی و مالی) از کنترل چندین سیستم مختلف برای چندین کاربر می‌باشد.
از آنجا که برنامه مورد نظر بر روی سرور شما اجرا خواهد شد، شما نیازی به خرید چندین لایسنس برای کاربرانتان ندارید و تنها یک بار ثبت (رجیستر) کردن برنامه کافیست. کنترل شما برای امنیت برنامه‌هایتان بسیار قوی‌تر از روش‌های پیشین خواهد بود چرا که شما تنها با یک برنامه روی یک سیستم سر و کار خواهید داشت نه چندین سیستم و چندین برنامه یکسان .

نمونه هایی از Application Server :

•    WebSphere
•    WebLogic
•    JBoss
•    GlassFish

چرا استفاده از Application Server:

دارا بودن امنیت قوی به دلیل کنترل مرکزی
کاهش هزینه‌های لایسنس برای برنامه‌های اورجینال
کاهش زمان عیب‌یابی و اصلاح مشکلات پیش آمده برای برنامه‌ها
بهینه‌سازی در به روز نگه‌ داشتن برنامه‌ها

وظایف Application Server :

اجرای کتابخانه ها و سرویس های نرم افزار شما
دریافت منابع سیستمی از سیستم عامل و مهیا کردن آنها برای سیستم شما و سایر سیستم های دیگری که ممکن است همزمان روی آن as درحال اجرا باشند، به شیوه کاملا مدیریت شده
برقراری ارتباط سیستم شما با سایر سرورها مثل سرور پایگاه داده(dbms) و سرور پیام (messaging server)
بر قراری ارتباط با سایر اپلیکیشن سرور ها
مدیریت life-cycle اجزای مختلف نرم افزار شما